Trwa ładowanie...

Krwawe świąteczne misterium

Krwawe świąteczne misteriumŹródło: AFP
d34hrk8
d34hrk8

Wielki Piątek to w tradycji chrześcijańskiej dzień męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku podczas, którego w kościołach całego świata nie jest odprawiana msza święta.

Wielki Piątek jest drugim dniem Triuduum Paschalnego. Dla wyznawców jest to bez wątpienia najsmutniejszy dzień roku i jeden z dwóch dni podczas, których obowiązuje ścisły post. Zakazane jest nie tylko spożywanie posiłków mięsnych, ale także jedzenie więcej niż jednego posiłku do syta (drugim takim dniem jest Środa Popielcowa).

Zarówno w Środę Popielcową jak i w Wielki Piątek, chrześcijanie powinni uświadomić sobie marność własnego życia i żałować za popełnione grzechy. Podczas uroczystego wysłuchiwania Męki Pańskiej oraz podczas adoracji Krzyża Pańskiego, winno się przyjmować postawę pokutną pełną żalu i wdzięczności.

W Polsce w Wielki Piątek odgrywane są Pasje upamiętniające śmierć i męczeństwo Chrystusa.

d34hrk8

Jednak jest na świecie kraj, w którym podejście do Pasji jest szczególne. Tym krajem są Filipiny.

Rok rocznie setki filipińskich wyznawców Chrystusa, spotyka się przed katedrą w San Fernando, by oddać się krwawemu rytuałowi, który ma oczyścić ich duszę.

Wierni kładą się przed katedrą, a osoby bliskie, okładają leżących, kijami i rózgami. Aby odczuwać większy ból z zadawanych biczem ran, wcześniej plecy nacinane są żyletką i posypywane solą. Większość uczestników tej krwawej procesji zakrywa swoje twarze chustami z wizerunkiem Chrystusa.

Aby w pełni uczestniczyć w cierpieniu ruszają oni w swoją drogę krzyżową, nierzadko zakończoną przybiciem do krzyża.

Do dziś zwyczaje Filipińczyków nie cieszą się pełną aprobatą Watykanu, jednak Papież nigdy publicznie ich nie potępił, chociaż wielokrotnie dał odczuć swoje niezadowolenie.

Filipińscy biskupi choć nie zabronili biczowania zakazali rytualnego przybijania się do krzyża.

d34hrk8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34hrk8