Który trening pozwoli lepiej spalić tłuszcz?
Trening siłowy czy cardio? Zwolennicy każdego z tych rodzajów ćwiczeń zarzekają się, że to właśnie jego metoda jest najbardziej efektywna, pożyteczna dla zdrowia i daje wymierne efekty. Tak naprawdę wszystko zależy jednak od tego, co chcemy osiągnąć i ile mamy lat.
12.12.2018 | aktual.: 06.02.2019 11:56
Uczeni z Uniwersytetu Harvarda przeanalizowali ponad 10 000 przypadków zdrowych ćwiczących mężczyzn powyżej czterdziestego roku życia. Część panów preferowała ćwiczenia cardio, inni byli nastawieni wyłącznie na trening siłowy, natomiast niektórzy komponowali swoją aktywność fizyczną z tych dwóch elementów.
Efekty dały się zauważyć w perspektywie długofalowej - panowie, którzy przez dwanaście lat, średnio przez dwadzieścia minut dziennie podnosili ciężary, mieli o połowę mniej tkanki tłuszczowej od osób, które preferowały wyłącznie trening cardio.
Za wymierną otyłości naukowcy przyjęli obwód w pasie, ponieważ masa ciała wraz z upływem lat przestaje odzwierciedlać faktyczny procent tkanki tłuszczowej w organizmie.
- Wraz z wiekiem nasza masa mięśniowa kurczy się, czy tego chcemy, czy nie - tłumaczy Rania Mekary, współautorka badań - Jej utrata łączy się z przyborem tkanki tłuszczowej, która sama w sobie jest lżejsza od mięśni.
Podnoszenie ciężarów nie tylko sprzyja rozbudowie masy mięśniowej, ale w perspektywie długoterminowej zwiększa ich zdolność do natlenienia. Ma ona niebagatelny wpływ na spalanie tłuszczu.
Komórki wytrenowanych mięśni posiadają więcej mitochondriów - według Mekary okoliczność ta sprawia, że organizm ma większy potencjał pozyskiwania energii z tkanki tłuszczowej, czyli spalania jej. Ponadto organizm nie pozbywa się tłuszczu jedynie w czasie treningu siłowego - zwiększenie ilości spalanej tkanki daje się zaobserwować nawet 48 godzin po ćwiczeniach. Wymiernymi efektami treninu siłowego można cieszyć się po kilku miesiącach ćwiczeń.
W przeciwieństwie do treningu siłowego ćwiczenia cardio poprawiają ogólną wydolność organizmu, w tym układu oddechowego i krwionośnego, kondycja mięśni jest na drugim planie.
Naukowcy podkreślają, że nie chcą dyskredytować innych rodzajów treningu, ale ćwiczenia siłowe mają pewną wyższość nad cardio, przynajmniej jeśli chodzi o efekt odchudzający, w tym likwidację najgroźniejszej otyłości brzusznej, która jest przyczyną cukrzycy, chorób serca i raka.
Rania Mekary uważa, że jeśli na siłowni możemy być tylko kwadrans, nie powinniśmy czuć się winni, jeśli skupimy się wyłącznie na ćwiczeniach ze sztangą.