Leczenie otyłości u mężczyzn – co należy wiedzieć?
Choroba otyłościowa jest poważnym wyzwaniem zdrowotnym, wpływającym na jakość życia wielu chorujących na nią osób. Coraz więcej panów mierzy się z nadwagą i otyłością. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące przyczyn, skutków i leczenia otyłości u mężczyzn.
Otyłość jako problem zdrowotny
Choroba otyłościowa jest definiowana jako nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Nie jest ona bowiem jedynie kwestią estetyczną – wiąże się przede wszystkim z wieloma poważnymi chorobami, takimi jak cukrzyca typu 2, choroby serca, nadciśnienie tętnicze oraz problemy ze stawami.
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość występuje, gdy BMI mężczyzny (wskaźnik masy ciała) wynosi co najmniej 30,0 kg/m².
Przyczyny otyłości u mężczyzn
Przyczyny otyłości są złożone i wieloaspektowe. Wśród najczęstszych źródeł rozwoju tej choroby wymienia się następujące czynniki:
- niezbilansowana dieta, bogata w tłuszcze nasycone i cukry;
- brak aktywności fizycznej;
- predyspozycje genetyczne – mogą wpływać na metabolizm orazskłonność do gromadzenia tkanki tłuszczowej;
- zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność tarczycy lub zespół Cushinga;
- czynniki psychospołeczne – stres, depresja i niezdrowe nawyki żywieniowe mogą przyczyniać się do nadmiernego jedzenia oraz braku aktywności fizycznej.
Skutki otyłości
Choroba otyłościowa niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych:
- zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu oraznadciśnienia tętniczego,
- jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, która może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych,
- wpływa na zdrowie psychiczne, prowadząc do obniżonej samooceny, depresji oraz problemów z akceptacją własnego ciała,
- nadmierna masaciała obciąża stawy, co z koleimoże prowadzić do ich uszkodzenia i bólu.
Metody leczenia otyłości
Leczenie otyłości u mężczyzn powinno być kompleksowe i dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Istnieje kilka głównych metod terapeutycznych.
Zmiana nawyków żywieniowych
Istotnym elementem w leczeniu otyłości u mężczyzn jest wprowadzenie zdrowszych nawyków żywieniowych. Zaleca się spożywanie większej ilości warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz chudego białka. W ramach leczenia choroby otyłościowej konieczne jest wprowadzenie zbilansowanej, niskokalorycznej diety, która pozwala na stopniowe zmniejszanie masy ciała. Wskazane jest spożywanie 5-6 małych, regularnych posiłków dziennie – pomoże to w utrzymaniu stabilnego stężenia glukozy we krwi.
Aktywność fizyczna
Regularna aktywność fizyczna jest niezbędna w procesie tzw. odchudzania. Wprowadź do codziennej rutyny m.in. ćwiczenia aerobowe (jogging, pływanie, jazda na rowerze itp.), które pomogą spalać kalorie. Warty rozważenia jest też trening siłowy – pomoże Ci w budowaniu masy mięśniowej, a w efekcie zwiększy podstawową przemianę materii. Elementem codzienności powinny stać się takie czynności, jak spacerowanie czy korzystanie ze schodów zamiast z windy.
Terapia behawioralna
Wsparcie psychologiczne może być bardzo ważne w leczeniu choroby otyłościowej. Terapia behawioralna obejmuje m.in.:
- zarządzanie stresem – pomóc w tym mogą techniki relaksacyjne, np. medytacja lub joga;
- uczestnictwo w grupach wsparcia – pozwala nadzielenie się doświadczeniami i wzajemne motywowanie się z innymi pacjentami;
- edukację żywieniową – w jej ramach nie tylko poznasz zdrowsze nawyki żywieniowe, lecz także zrozumiesz wpływ jedzenia na Twoje zdrowie.
Inne metody leczenia
Leczenie otyłości opiera się przede wszystkim na trwałej zmianie stylu życia, w tym na zbilansowanej diecie i regularnej aktywności fizycznej. To te metody są podstawą redukcji nadmiernej masy ciała i powinny stanowić główny element terapii. Warto pamiętać, że osiągnięcie trwałych rezultatów wymaga czasu, determinacji i często wsparcia specjalisty, który pomoże dostosować plan żywieniowy i aktywnościowy do indywidualnych potrzeb.
Jeżeli mimo długotrwałych wysiłków w zakresie zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, nie uda się zredukować masy ciała, lekarz może zasugerować dodatkowe wsparcie w postaci farmakoterapii. Leki wspomagające tzw. odchudzanie powinny być zawsze stosowane pod ścisłym nadzorem medycznym, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i odpowiednio monitorować działanie środków farmakologicznych.
Innym rozwiązaniem bywa chirurgia bariatryczna. Zabiegi, takie jak rękawowa resekcja żołądka, która ogranicza pojemność żołądka, czy bypass żołądka, który zmienia sposób trawienia i wchłaniania pokarmów, są jednak poważnymi ingerencjami w organizm. Z tego powodu wykonuje się je jedynie po dokładnym rozważeniu przez zespół medyczny, gdy występują ku temu wskazania.
Artykuł został przygotowany we współpracy z Novo Nordisk, organizatorem kampanii "Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości". PL24OB00471
- ŹródłaZalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych naotyłość 2024. Stanowisko PTLO
- P. Gajewski i in., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017, s. 2662–2678.