Trwa ładowanie...

Marynarka w stroju codziennym. Zestaw koordynowany dla mężczyzny

Marynarka to podstawa stylu smart casual. By wybrać odpowiedni model, należy znać kilka podstawowych zasad łączenia go z innymi częściami garderoby. Najlepszym wyjściem będzie zestaw koordynowany, zwany potocznie klubowym.

Marynarka w stroju codziennym. Zestaw koordynowany dla mężczyznyŹródło: Shutterstock.com
d3u4h55
d3u4h55

Zestaw koordynowany to połączenie oddzielnej marynarki ze spodniami w ten sposób, by tworzyły kontrast kolorystyczny. To doskonała równowaga między strojem oficjalnym i luźnym. Poniżej znajdziesz kilka zasad dotyczących tego sposobu łączenia garderoby.

Nieoficjalny strój na oficjalne sytuacje

Wieczorne spotkanie z przyjaciółmi czy popołudniowy spacer po parku nie wymaga zakładania marynarki w stonowanym kolorze, możesz sobie pozwolić na odrobinę luzu. Z reguły przyjmuje się, że strój koordynowany wygląda najlepiej, gdy połączysz ciemniejszą marynarkę z jasnymi spodniami. Odwrotne zestawienie również wchodzi w grę, jednak uznaje się je za mniej klasyczne. Zgodnie z klasycznymi zasadami najlepszym kolorem marynarki w zestawie koordynowanym będzie granat, równie dobrze można też wybrać nieco jaśniejszy błękit. Możesz wybrać zarówno marynarkę gładką, jak również w drobną kratę, pepitkę czy jodełkę.

pexels.com
Źródło: pexels.com

Odpowiednie spodnie, koszula i dodatki

Z taką marynarką najlepiej sprawdzi się biała koszula, a także tradycyjny krawat bez żadnych "udziwnień". Jeśli natomiast chodzi o spodnie, wybór jest o wiele bardziej różnorodny. Najczęściej łączy się marynarkę z bawełnianymi chinosami czy klasycznymi jeansami, a nawet sztruksami. Do takich spodni nie powinno się "pożyczać" marynarki garniturowej. Znacznie lepiej wybrać model sportowy, z nakładanymi kieszeniami czy łatami na łokciach.

Marynarka jak druga skóra

Przy wyborze odpowiedniej marynarki trzeba dopilnować, by dobrze na tobie leżała. Jeśli wybierzesz zbyt małą, sprawisz wrażenie osoby, która szybko przybrała na wadze, jeśli natomiast będzie zbyt duża, będziesz wyglądać jak ktoś, kto nosi ubrania po starszym bracie. Przy przymierzaniu marynarki trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników: jak wygląda po zapięciu guzika, jak układa się na ramionach i plecach, oraz jaka powinna być jej optymalna długość.

Gwiazdy i zmarszczki

Wielu producentów ma tendencję do nadmiernego taliowania marynarki, przez co po zapięciu guzika wokół pojawia się charakterystyczna "gwiazda", która wygląda raczej nieestetycznie i powoduje, że materiał zbyt mocno opina brzuch. Takie niedopasowanie sprawia również, że klapy odstają od reszty ciała, co doszczętnie burzy proporcje sylwetki.

Marszczenie się materiału na plecach to kolejny znak, że coś jest nie tak. Poziome pasy oznaczają, że może być przyciasna, a pionowe, że prawdopodobnie jest zbyt szeroka. Trzeba również zwrócić uwagę na barki. Jeśli ramiona są zbyt mocno zarysowane, trzeba poszukać nieco szerszego modelu. Jeśli natomiast górna część rękawa załamuje się, to marynarka wymaga gruntownego wyszczuplenia.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Należy pamiętać, że zbyt długie rękawy marynarki zawsze można skrócić, inne mankamenty związane z niedopasowaniem do sylwetki to już niestety o wiele większy problem. Czasem lepiej więc kupić marynarkę, którą poddasz poprawkom, niż zainwestować w model, który nie pasuje do postury.

d3u4h55
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u4h55