Trwa ładowanie...
24-09-2007 12:09

Męska andropauza

Męska andropauzaŹródło: Jupiterimages
d4dq0bq
d4dq0bq

Zdrowie jest najważniejsze i każdy z nas dobrze o tym wie. Gdy jesteśmy młodzi często nie zwracamy na nie uwagi. Szalony styl życia, imprezy, używki…Początkowo nie czujemy się źle, ale konsekwencje niedbałości o kondycje fizyczna pojawiają się zazwyczaj w późniejszych latach…To jak żyliśmy w młodości, ma duży wpływ na to, w jaki sposób będziemy wkraczać w dalszy etap życia. Często mówi się, że barierą zmiany pomiędzy młodością, a dojrzałym wiekiem jest menopauza.

W wielu pismach, programach telewizyjnych, mówi się o menopauzie u kobiet. A jak to wygląda u mężczyzn? Czy w ogóle płeć męska doświadcza takich zmian? Okazuje się, że tak! Nazwa - męska menopauza, nie jest właściwa w stosunku do tego, co ma faktycznie oznaczać. Używa się jej potocznie i dość sporadycznie. Znaczenie tego wyrazu, bardziej pasuje w odniesieniu do kobiet, ponieważ poprze tę nazwę rozumie się utratę płodności. Mężczyźni mogą zapewnić partnerce dziecko, nawet po 70 roku życia. Naukowcy zwykli mawiać o tej przypadłości u facetów - zespół andropauzalny. Nazwa pochodzi od hormonów ( androgeny gonadlane- testosteron), których poziom w wyniku „klimakterium” spada. U kobiety zaś, dostrzega się spadek estrogenu.

Niekiedy, u mężczyzn zmiany mogą się pojawiać nawet w 35 roku życia. Jednak najczęściej, występuje po 50 roku życia i później. Podobnie jak kobiet, u panów także, dostrzega się różne etapy „klimakterium”. Stopniowo mniejsze wydzielanie się:
-DHEA - substancja wpływająca na psychikę oraz intelekt
-GH oraz IGF-I- hormon wzrostu
- melatoniny- jest regulatorem dnia i nocy, jej prawidłowy poziom pomaga w prawidłowym śnie.
-testosteronu

Jak wspomniano wcześniej, wszystko zależy od tego, w jaki sposób dbaliśmy o zdrowie w latach młodości. Najczęstszymi objawami stają się: bóle głowy, zatracenie poczucia własnej wartości, depresje oraz zaburzenia funkcji seksualnych. Często w takich momentach mężczyźni zmieniają partnerki, poświęcają więcej czasu pracy, lub całkowicie zmieniają styl życia. Dodatkowe objawy to: uderzanie gorąca, poczucie zmęczenia, zaburzenia snu, zmniejszone libido.

d4dq0bq

* Ukryte pragnienia kobiet Ukryte pragnienia kobiet*

* 7 grzechów głównych 7 grzechów głównych*

Panowie niejednokrotnie nie dopuszczają do siebie myśli, że mogą „przekwitać”. Jednak warto skorzystać z porady lekarza, a nawet wykonać badania, jeśli zauważysz u siebie najmniejsze zmiany. Zespół andropauzalny może pojawić się wcześniej, jeśli mężczyźni narażeni są na wyjątkowo duży stres oraz w zależności od funkcjonowania układu hormonalnego czy trybu życia,

d4dq0bq

Aby objawy nie były drastyczne, zaleca się wysoką aktywność fizyczną. Lecz nierozumianą jako spędzanie pół dnia w siłowni, a raczej spacer...z partnerką. Ponadto, panowie powinni zwracać uwagę na to, co jedzą. Istotne jest, by dostarczać organizmowi dużo wapnia, który uchroni przed osteoporozą.

Organizm narażony jest również na występowanie innych chorób takich jak: nadciśnienie, miażdżycę czy hiperlipidemię (podwyższonym poziomem cholesterolu). Ograniczone spożycie tłustych potraw, zredukuje odkładanie się tłuszczów w jamie brzusznej. Tłuszcze mogą również obniżać poziom testosteronu, a tym samym popęd seksualny. Mogą pojawić się problemy z podnieceniem. Jeśli u mężczyzny spada libido, może doprowadzić to, do zaburzeń w produkcji spermy, a w konsekwencji do niepłodności.

Coraz częściej stosuje się leczenie hormonami. Wiąże się z tym wyrównanie poziomu zatraconych hormonów, głównie poprzez podanie testosteronu. Można je podawać w postaci tabletek, plastrów naklejanych na skórę lub poprzez zastrzyk( rzadko). Po takiej kuracji zwiększy się poziom energii, poprawi się nastrój oraz zwiększy koncentracji. Warto wspomnieć, że leczenie za pomocą testosteronu jest niemożliwe u pacjentów, którzy chorowali na raka prostaty. Dostarczanie organizmowi kwasu foliowego oraz witaminy C, poprawi potencję oraz rozwój plemników. Najlepiej jednak zasięgnąć porady endokrynologa lub androloga.

d4dq0bq

Sceptycy mówią, że w odległej przeszłości ludzie nie wiedzieli o takich chorobach i jakoś żyli. Owszem żyli, ale znacznie krócej. Średnia wieku mężczyzny wynosiła 45 lat! Dlatego też, uważajcie na siebie panowie, dbajcie o zdrowie, aby jak najdłużej móc dzielić życie u boku swych partnerek….

Dagmara Pruska

* Ukryte pragnienia kobiet Ukryte pragnienia kobiet*

* 7 grzechów głównych 7 grzechów głównych*

d4dq0bq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dq0bq