Trwa ładowanie...

Młodzież z Europy Wschodniej pije coraz więcej!

Młodzież z Europy Wschodniej pije coraz więcej!Źródło: Jupiterimages
d1u5xe4
d1u5xe4

Nastolatkowie z Europy Wschodniej piją coraz więcej alkoholu - wynika z badań przeprowadzonych wśród prawie 80 tys. piętnastolatków w 23 krajach, które zostały opublikowane na łamach "Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine". Największy wzrost spożycia alkoholu zanotowano wśród dziewczynek.

Naukowcy z Lozanny zauważają, że w ciągu ostatniej dekady nastoletni mieszkańcy Europy Wschodniej zaczęli prześcigać swoich rówieśników z Europy Zachodniej i Ameryki Północnej pod względem spożycia napojów alkoholowych.

Jak zauważają autorzy badań, brak reklamowania alkoholu i kontrola aktywności społeczeństwa za żelazną kurtyną przyczyniały się do mniejszego spożycia alkoholu wśród nastolatków w porównaniu z ich zachodnimi rówieśnikami. W latach 90. coraz bardziej agresywny marketing sprawił jednak, że tendencja zaczęła się odwracać.

d1u5xe4

W siedmiu krajach Europy Wschodniej odsetek nastolatków, którzy przyznali, że kiedykolwiek byli pijani wzrósł o około 40 proc. Jednocześnie w 14 krajach w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej odsetek ten zmniejszył się o 25 proc. Choć widoczne jest zacieranie się różnic pomiędzy płciami, chłopcy wciąż spożywają alkohol częściej niż dziewczynki (z wyjątkiem Grenlandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii).

Główny autor badań Emmanuel Kuntsche wyjaśnia, że przyczyną tych zmian jest przede wszystkim nasilenie reklamowania alkoholu w Europie Wschodniej. Na Zachodzie nastąpił z kolei przesyt, dlatego picie alkoholu jest coraz częściej postrzegane jako konformizm.

(PAP)

d1u5xe4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u5xe4