Muchy i krawaty – jak je stylizować?
Nie wyobrażamy sobie męskiego garnituru bez muchy i krawata. To obowiązkowe dodatki do klasycznej, eleganckiej stylizacji, wieńczące ją w subtelny sposób. Kiedy nosić muchę, a kiedy krawat? Zobacz wskazówki.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Krawat – rodzaje i zasady noszenia
Krawat to atrybut męskiej elegancji. Wciąż jest najczęściej wybieranym dodatkiem do wieczorowego lub biznesowego garnituru i stanowi "kropkę nad i" całego zestawienia. Wedle zasad klasycznej elegancji powinien mieć odpowiednią szerokość dostosowaną do szerokości klap w marynarce (im cieńsze klapy, tym cieńszy krawat) i bardziej intensywny kolor od marynarki.
Jednak nie wszystkie krawaty są sobie równe. Klasyczne, proste modele, wykonane z jedwabiu lub materiałów syntetycznych, są lekko błyszczące i zakończone szpicem. Ten rodzaj nadaje się na wszelkie formalne okoliczności, a więc na wesela, spotkania biznesowe czy spotkania rodzinne, ale nie tylko. Będzie również dobrym wyborem do eleganckich stylizacji, lecz utrzymanych w luźnym tonie. Przy wyborze liczą się głównie kolor oraz styl. Na uroczyste okazje nadają się skromne modele bez wyrazistych wzorów, zaś egzemplarze wzorzyste będą dobre głównie na co dzień.
Bardziej casualową wersją krawatów są knity, czyli dziergane modele zwykle niezakończone szpicem (chociaż w sklepach znajdziemy również egzemplarze z trójkątnym wykończeniem). Takie nadają się do flanelowych koszul, nieformalnych marynarek i luźniejszych jeansów, które nosi się podczas nieoficjalnych wydarzeń.
Mucha – dobra alternatywa dla krawata
Muszka to bardzo dobra alternatywa dla krawata i to nie tylko na oficjalne, wieczorowe okazje. Świetnie nadaje się również do codziennych, luźniejszych stylizacji, składających się np. z wzorzystej koszuli, sportowej marynarki, jeansów czy eleganckiego swetra.
Muszka to również obowiązkowy dodatek do bardzo formalnych zestawień, czyli do fraka i smokingu. Wedle zasad klasycznej elegancji biała mucha zawsze występuje w parze z frakiem, czarna zaś ze smokingiem. Te zestawy są przeznaczone na bardzo oficjalne wydarzenia o konkretnym typie formalności, dlatego nosi się je bardzo rzadko.
W męskiej modzie wyróżnia się najczęściej trzy rodzaje much. Pierwszym typem jest tzw. motyl, najbardziej popularny i nadający się zarówno na oficjalne, jak i nieoficjalne okazje, charakteryzujący się wysokimi skrzydełkami i półokrągłym zakończeniem. Drugim rodzajem jest nietoperz, który również nadaje się na formalne okazje, ale jest nieco smuklejszy i mniejszy od motyla. Trzecim typem jest tzw. diament (ze spiczastymi skrzydełkami) wybierany zwykle na nieformalne okazje.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.