WP

Na zimę. Obuwie robocze, które przetrwa wszystko. Do prac w terenie

Buty to istotny element ubioru roboczego. Ich zadaniem jest ochrona stopy nie tylko przed uszkodzeniami, ale również niskimi temperaturami i wilgocią przy pracy zimą. Dlatego liczy się zarówno materiał, jak i sposób szycia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dobrej jakości buty robocze ochronią stopę przed wszystkim
Dobrej jakości buty robocze ochronią stopę przed wszystkim (Shutterstock.com)
WP

Podpowiadamy, jak sprawić sobie obuwie, które przetrwa najgorsze mrozy i sprawdzi się podczas pracy w każdych warunkach.

Kwestia materiału

WP

Jeśli zimą pracujesz na zewnątrz, warto zaopatrzyć się w buty wykonane z najlepszych materiałów. Ich wierzchnia część jest zwykle wykonana z materiałów takich jak welur, zamsz czy skóra licowa. Jeśli często pracujesz w warsztacie albo innym miejscu, w którym łatwo się pobrudzić, lepiej sprawdzą się buty z materiałów syntetycznych, są łatwiejsze w czyszczeniu.

Równie ważna jest odpowiednia podeszwa butów, która wpływa na komfort użytkowania. Powinna być odporna na ścieranie i wpływ skrajnie niskich i wysokich temperatur. W obuwiu roboczym najczęściej używa się poliuretanu o różnym stopniu gęstości bądź mieszanki poliuretanu i kauczuku.

WP
Shutterstock.com
Podziel się

Zróżnicowane klasy obuwia

Aby zasłużyć na status obuwia roboczego, buty muszą spełniać pewne podstawowe kryteria. Zwykle producent umieszcza na obuwiu specjalne oznaczenie. Podstawową klasą ochronną jest O – obuwie jest wytrzymałe, ma grubą podeszwę, która dobrze chroni przed chłodem, wykonano je ze specjalnego materiału odpornego na uszkodzenia.

WP

W skali odporności wyżej plasują się buty o oznaczeniu S – są odporne na uderzenia i ściskanie, gdyż nosek jest odpowiednio wzmocniony cienką, metalową płytką. W związku z tym nawet gdy podczas pracy jakiś ciężki przedmiot upadnie ci na stopę, nie dojdzie do kontuzji. Buty ochronne S dzielą się na kolejne grupy oznaczone symbolami S1, S2 i S3.

Buty ochronne klasy S1, zwane również butami elektrostatycznymi, chronią przed drobnymi wyładowaniami, które mogą uszkodzić delikatne sprzęty elektroniczne. To bardzo dobre obuwie dla osób, których praca związana jest z elektroniką lub mechaniką. Buty klasy S2 są dodatkowo nieprzemakalne i odpowiednio ocieplone. Świetnie sprawdzają się jako buty zimowe, głównie do prac w terenie, na przykład na budowie. Buty ochronne klasy S3 mają grubszą podeszwę, która jest dodatkowo odporna na przebijanie, można w nich również stać w wodzie.

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP