Na zimę. Obuwie robocze, które przetrwa wszystko. Do prac w terenie
Buty to istotny element ubioru roboczego. Ich zadaniem jest ochrona stopy nie tylko przed uszkodzeniami, ale również niskimi temperaturami i wilgocią przy pracy zimą. Dlatego liczy się zarówno materiał, jak i sposób szycia. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie butów roboczych? Koniecznie zajrzyj poniżej po dalsze wskazówki.
16.10.2020 10:43
Podpowiadamy, jak sprawić sobie buty robocze, które przetrwają najgorsze mrozy i sprawdzą się podczas pracy w każdych warunkach. Solidne i wytrzymałe obuwie robocze muszą sprawdzić się w każdych warunkach i niezależnie od okoliczności, a ich głównym zadaniem jest chronienie stóp przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Obuwie robocze - jaki wybrać materiał?
Jeśli zimą pracujesz na zewnątrz, warto zaopatrzyć się w buty robocze wykonane z najlepszych materiałów. Ich wierzchnia część jest zwykle wykonana z materiałów takich jak welur, zamsz czy skóra licowa. Jeśli często pracujesz w warsztacie albo innym miejscu, w którym łatwo się pobrudzić, lepiej sprawdzą się buty z materiałów syntetycznych, są łatwiejsze w czyszczeniu. Dobrze, jeśli zdecydujesz się na obuwie robocze posiadające wzmocnienie przy łączeniach materiałów - dzięki temu będziesz mieć pewność, że stopa będzie stabilna.
Obuwie robocze - jaka jest idealna podeszwa?
Równie ważna przy wyborze obuwia roboczega jest odpowiednia podeszwa butów, która wpływa na komfort użytkowania. Powinna być odporna na ścieranie i wpływ skrajnie niskich i wysokich temperatur. W obuwiu roboczym najczęściej używa się poliuretanu o różnym stopniu gęstości bądź mieszanki poliuretanu i kauczuku. Jeśli podczas pracy chodzimy po dachach czy śliskich powierzchniach, najlepiej postawić na obuwie wyposażone podeszwę antypoślizgową. Najlepiej, aby buty sięgały za kostkę, bo wyższa cholewka stabilizuje staw skokowy oraz uniemożliwia powstawanie kontuzji. Pamiętaj, że obuwie robocze musi być wodoodporne - membrana nie może dopuszczaćdo przeniknięcia wody.
Obuwie robocze - jakie są klasy butów?
Aby zasłużyć na status obuwia roboczego, buty muszą spełniać pewne podstawowe kryteria. Zwykle producent umieszcza na obuwiu specjalne oznaczenie. Podstawową klasą ochronną jest O – obuwie jest wytrzymałe, ma grubą podeszwę, która dobrze chroni przed chłodem, wykonano je ze specjalnego materiału odpornego na uszkodzenia.
W skali odporności wyżej plasują się buty o oznaczeniu S – są odporne na uderzenia i ściskanie, gdyż nosek jest odpowiednio wzmocniony cienką, metalową płytką. W związku z tym nawet gdy podczas pracy jakiś ciężki przedmiot upadnie ci na stopę, nie dojdzie do kontuzji. Buty ochronne S dzielą się na kolejne grupy oznaczone symbolami S1, S2 i S3.
Zobacz także
Wskazówki dotyczące symboli:
- Buty ochronne klasy S1 - zwane również butami elektrostatycznymi, chronią przed drobnymi wyładowaniami, które mogą uszkodzić delikatne sprzęty elektroniczne. To bardzo dobre obuwie dla osób, których praca związana jest z elektroniką lub mechaniką;
- Buty ochronne klasy S2 - są dodatkowo nieprzemakalne i odpowiednio ocieplone. Świetnie sprawdzają się jako buty zimowe, głównie do prac w terenie, na przykład na budowie;
- Buty ochronne klasy S3 - mają znacznie grubszą podeszwę, która jest dodatkowo odporna na przebijanie, można w nich również stać w wodzie.