Nie będzie tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Fatalne skutki uboczne testowanych preparatów
22.11.2016 | aktual.: 08.12.2016 15:55
Wysypka, zmiany nastrojów, depresja, próby samobójcze – tak wyglądają skutki uboczne najnowszej antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn, testowanej pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). I choć pigułka (a konkretnie zastrzyk) z hormonów dla panów okazał się skuteczną metodą antykoncepcyjną, to raczej nie pojawi się na rynku.
Nad odpowiednikiem kobiecej pigułki antykoncepcyjnej, którą mogliby stosować mężczyźni, od lat pracują całe sztaby specjalistów w różnych częściach świata. Nie ma w tym nic dziwnego – zespół, któremu uda się opracować preparat, z pewnością zapisze się w historii medycyny i zapoczątkuje kolejną rewolucję. Co jakiś czas pojawiają się informacje, że już za rok, dwa, taki rodzaj antykoncepcji będzie gotowy i panowie nie będą skazani wyłącznie na prezerwatywy. W kolejnych fazach badań zazwyczaj jednak okazuje się, że testowany środek ma zasadniczą wadę, która go dyskwalifikuje.
Wszystko szło dobrze
Antykoncepcja hormonalna musi spełniać kilka zasadniczych warunków: musi być bezpieczna i odwracalna, a skutki uboczne nie mogą przesłaniać korzyści. I tym razem cel ten nie został osiągnięty, choć początkowo wszystko zapowiadało się optymistycznie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła testy zastrzyków antykoncepcyjnych dla mężczyzn. W ich skład wchodziły dwa hormony, który miały za zadanie obniżenie liczby plemników w spermie.
Ogromna skuteczność
Wstępne badania wykazały, że skuteczność metody oscyluje wokół 96 procent, a zatem jest bardzo wysoka. Testy zastrzyków wkroczyły w fazę III, która miała ostatecznie zadecydować o przyszłości metody i jej dostępności dla zwykłych zjadaczy chleba. Niestety, etap ten przyniósł spore rozczarowanie, o czym można przeczytać w branżowym żurnalu medycznym „The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism”.
Zobacz także
Panowie sami rezygnowali
Okazało się, że zastrzyki antykoncepcyjne dla mężczyzn wywołują zbyt dużo poważnych skutków ubocznych, by mogły być stosowane przez pacjentów. Przez 8 tygodni 320 mężczyzn z różnych państw świata przyjmowało zastrzyki złożone z dwóch hormonów. Preparat działał całkiem efektywnie pod względem obniżenia liczby plemników w spermie, a odsetek ciąż, do jakich doszło podczas jego stosowania, był znikomy.
Mimo (zdawałoby się) pomyślnych rezultatów stosowania antykoncepcji, uczeni zauważyli, że podczas trwania testów wielu mężczyzn zdecydowało się zrezygnować z zastrzyków. Powodem były nieprzyjemne i uprzykrzające życie skutki uboczne. Najczęstszym okazała się… wysypka, która u niektórych osób była bardzo uciążliwa.
Zobacz także