Nie zadawaj się z "małolatami"! To pijaczki i rozpustnice
Jeśli jesteś młodym mężczyzną i twoja nastoletnia koleżanka zaprosiła cię na imprezę... stanowczo jej odmów. Dane zebrane przez lekarzy są alarmujące. "Małolaty" piją, bija się i uprawiają seks.
14.11.2012 | aktual.: 28.05.2018 15:09
Niebezpieczne zachowania - także seksualne!
Niedawno donosiliśmy, że to właśnie młodzież szkolna w wieku od 15 do 17 lat najczęściej przyznaje się w ankietach do korzystania z płatnych usług seksualnych. Teraz Agata Kalafarska, rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przedstawiła równie niepokojące dane. "Przeciętny nastolatek", który z powodu zatrucia alkoholem trafił w latach 2000-2010 do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach jest uczniem gimnazjum i... notorycznie upija się w weekendy.
Okazało się, że spośród wszystkich hospitalizowanych w Klinice Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej młodych ludzi aż 49,5 proc. stanowiły dziewczęta. Najwięcej hospitalizowanych to nastolatki w wieku 14-16 lat (44 proc.) - co odpowiada drugiej i trzeciej klasie gimnazjum. U 13,7 proc. dziewcząt, na podstawie konsultacji ginekologicznej, "stwierdzono obecność zachowań seksualnych"; co dziesiąty nastolatek trafił na oddział z urazem ciała.
Dziewczęta nie są grzeczniejsze od chłopców
Badaniom poddano ok. 200 nastolatków. Najczęściej sięgali po alkohol w okresie letnim oraz na początku weekendu - późnym popołudniem i wieczorem. Znajdowani byli głównie w parkach, w lesie, w domach rówieśników, w dyskotekach, w tym także szkolnych.
Jak poinformowała autorka badań, rezydentka Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, Halla Kamińska, "na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia niepokojąco wzrasta liczba hospitalizowanych dziewcząt" w stosunku do liczby chłopców. "Według doniesień taka młodzież częściej narażona jest na alkoholizm w wieku dorosłym" - powiedziała PAP Kamińska. Dodała także, że większość rodziców dzieci, które były hospitalizowane, ma wykształcenie podstawowe.
Dzisiaj popijają, jutro mogą zostać alkoholikami
Uważa się, że spożywanie alkoholu w młodym wieku jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju uzależnienia od alkoholu i współistnieje często z uzależnieniem od narkotyków. Dzieci pijące alkohol przed 15. rokiem życia są czterokrotnie bardziej predysponowane do uzależnienia jako osoby dorosłe. Ponadto wczesne spożywanie alkoholu częściej prowadzi do problemów szkolnych, uzależnienia od tytoniu, stosowania narkotyków, przemocy, popełniania przestępstw i ryzykownych zachowań seksualnych. Narastający problem dotyczący spożywania alkoholu przez młodzież szkolną dostrzegany jest także w innych krajach europejskich. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, należące do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przyłączyło się do kampanii Komisji Europejskiej promującej zdrowy styl życia skierowanej do młodzieży w wieku 15-18 lat.
"Boys and Girls"
W ramach kampanii powstał 25-odcinkowy animowany serial internetowy "Boys and Girls", w realizację którego zostało zaangażowanych dziewięć organizacji z ośmiu krajów Europy, w tym Klinika Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego celem jest uczulenie młodych ludzi na niektóre z najważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zdrowe żywienie, nadużywanie alkoholu i zażywanie narkotyków, zdrowie seksualne. Serial internetowy ma 2 kanały online - Youtube i Vimeo - oraz oficjalną stronę na Facebooku z ok. 5 tys. fanów.
(PAP) ktp/hes/Puch, facet.wp.pl