Niezbędne dla eleganckiego faceta. Klasyczne i stylowe modele krawatów
Bez względu na to, czy krawat masz jeden i wkładasz go raz w roku, czy twoja garderoba mieści ich kilkadziesiąt, warto wiedzieć, który krawat jest na czasie. Choć jego forma zmienia się minimalnie, to materiały, desenie i komponowanie krawatów z różnymi strojami daje mnóstwo możliwości. Podpowiadamy, który model wybrać.
09.05.2018 | aktual.: 09.05.2018 14:41
Czy krawat może być niemodny?
Krawat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych męskich atrybutów, którego historia sięga setek lat. Stanowi nieodzowny element formalnego, męskiego stroju i bywa niezbędny w zestawach do pracy. Może być wykonany z jedwabiu, kaszmiru lub ewentualnie z bawełny bądź lnu, ale tylko do letnich garniturów. Klasyczne modele nigdy nie wychodzą z mody, ale warto wiedzieć, że teraz wybiera się dość wąskie i proste krawaty w odróżnieniu od kolorowych, rozszerzanych ku dołowi modeli sprzed kilku lat. Lepiej też sięgnąć po krawat całkowicie gładki lub w dyskretny deseń, niż zanadto wzorzysty.
Na mało zobowiązujące okazje można sobie pozwolić na więcej swobody w doborze tej części garderoby. Zarówno wzór, jak i kolor mogą być wtedy bardziej dowolne i espresyjne.
Pamiętajmy o tym, że jeśli nasz krawat jest wzorzysty, koszula powinna być gładka, nawet bez najdrobniejszego wzoru.
Krawat może być też akcentem kolorystycznym, zwłaszcza w zestawieniu z dopasowaną kolorystycznie poszetką, ale tylko wtedy, jeśli cały strój nie ma zbyt dużo krzykliwych elementów.
Ponadczasowa klasyka – bezpiecznie i stylowo
Podobnie jak klasyczne koszule, prosty krawat to rozsądny wybór. Warto zwrócić uwagę na uniwersalne, ale niebanalne modele o żakardowym splocie, w lekki deseń np. niewielkich kropek. Popularne i klasyczne krawaty to także te w ładnych, stonowanych odcieniach koloru niebieskiego, błękitnego i granatowego, bo nosimy je nawet do mniej formalnych chinosów, a nawet do jeansów.
Czy śledź jest nadal modny?
Wąski, czarny krawat jest prawie tak oczywisty, jak klasyczne półbuty do garnituru. Nawet mężczyźni chętnie i często noszący garnitury w różnych kolorach i fasonach oraz dostrzegający szeroki wybór ciekawszych modeli krawatów doceniają jego stylowy wygląd. Jeśli się na niego decydujemy, pamiętajmy jednak o tym, że wąski, ciemny krawat na tle białej koszuli ma tendencje do wizualnego poszerzania sylwetki. Ten efekt może być spotęgowany, jeśli nosimy rozpiętą marynarkę o węższych połach lub nasze okrycie jest lekko przyciasne. To działa też w drugą stronę, bo stosownie szerszy krawat będzie pasował panom z brzuszkiem.