Trwa ładowanie...

Ojcostwo "cywilizuje" mężczyznę!

Share
Ojcostwo "cywilizuje" mężczyznę!
Źródło: wp.pl
d3cnj52

Gdy mężczyzna zostaje ojcem, poziom testosteronu w jego organizmie obniża się - ujawniły badania amerykańskich naukowców. Czyżby natura sama "cywilizowała" mężczyzn, aby w pobliżu małego dziecka byli łagodniejsi i mniej skłonni do rywalizacji?

Badacze z Charles Drew University of Medicine and Science w Los Angeles, Uniwersytetu Harvarda oraz University of Nevada poprosili 126 mężczyzn w wieku 21-38 o wypełnienie kwestionariusza.

Pobrali także próbki ich śliny - dla porównania poziomu męskich hormonów płciowych. Wśród badanych byli kawalerowie i żonaci - zarówno z dziećmi, jak i bezdzietni. Okazało się, że mężczyźni, którzy byli ojcami, mieli najniższy poziom testosteronu wśród wszystkich badanych.

d3cnj52

CHCIAŁBYŚ MIEĆ TAKIEGO TATĘ? >>

66 mężczyzn stanu wolnego miało nieco wyższy poziom testosteronu niż 30 żonatych, ale nie posiadających potomstwa. Jednakże najmniej testosteronu wykryto u 30 uczestników z potomstwem, bez względu na to, czy mieli obrączkę na palcu, czy nie.

Badacze twierdzą, że niższy poziom testosteronu u ojców może odzwierciedlać zarówno ich wycofanie się z typowej męskiej rywalizacji, jak i ich zaangażowanie w ojcostwo. Wyższe poziomy testosteronu są związane raczej z poszukiwaniem i walką o odpowiednią partnerkę.

Redukcja poziomu hormonu ma więc zmusić mężczyzn do pozostania z dziećmi i pomocy w opiece nad nimi. Tak urządziła to sama natura - wskazują naukowcy. Najwidoczniej w czasie, gdy pojawia się potomstwo, mężczyźni mają stać się mniej agresywni i skoncentrowani na dziecku.

_ "To często dla nich bardzo frustrujący i wyczerpujący okres, mogliby więc przenosić na dzieci pojawiającą się złość i stres"_ - czytamy w piśmie_ "Proceeding of the Royal Society"_.

(PAP) dwo/ krx/

d3cnj52

Podziel się opinią

Share
d3cnj52
d3cnj52