ycipk-1s6lf5

Plecak turystyczny. Zobacz, jaki warto wybrać

Plecak turystyczny to przydatne, a czasem wręcz niezbędne akcesorium na różne wycieczki. Jaki model będzie odpowiedni i na jakie cechy warto zwracać uwagę przy kupnie?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plecak powinien być wygodny, ustabilizowany i pojemny
Plecak powinien być wygodny, ustabilizowany i pojemny (pexels.com)
ycipk-1s6lf5

Plecak turystyczny - na jakie wycieczki?

Podstawową kwestią związaną z wyborem plecaka turystycznego jest typ wycieczek, podczas których najczęściej będzie on wykorzystywany. W tym przypadku warto skupić się na swoich oczekiwaniach i potrzebach. Inny model będzie odpowiedni dla podróżników uwielbiających piesze wyprawy oraz spanie w namiotach, a inny dla tych, którzy jeżdżą raczej na weekendowe wycieczki po różnych miastach Polski. Trzeba również zadać sobie pytanie, czy jeden model wystarczy. Jeśli nie wykluczasz w przyszłości długich przechadzek po górach, ale wciąż zadowalasz się krótkimi wypadami nad jezioro, to może warto zaopatrzyć się w dwa różne plecaki?

ycipk-1s6lf5

Z typem wycieczek wiąże się również pojemność plecaków turystycznych, którą określa się w litrach. W tym przypadku również liczą się głównie indywidualne potrzeby, niemniej ekwipunek w góry czy na długie piesze wyprawy będzie wymagał większej pojemności niż ekwipunek w podróż z możliwością noclegu w hotelu. Plecaki turystyczne najczęściej mają pojemność do ok. 90 l. Mniejsze modele mają zwykle od 25 l do 50 l.

Plecak turystyczny - funkcje

Plecaki turystyczne mają różne funkcje zależne od przeznaczenia. Warto zwrócić uwagę na kieszenie oraz komory. Na długie wycieczki terenowe poleca się zwykle plecaki dwukomorowe i wielokomorowe, które pozwalają posegregować suche i przemoczone przedmioty oraz prawidłowo rozmieścić ich ciężar. Plecak na krótkie wyprawy może być jednokomorowy, ale to oczywiście zależy od indywidualnych potrzeb. Warto też zwracać uwagę na to, czy duży plecak ma suwak na środku. To pozwoli dostać się do ekwipunku znajdującego się bliżej podstawy, bez wyjmowania rzeczy znajdujących się na górze.

ycipk-1s6lf5

Kieszenie zaś służą do rozdzielenia mniejszych i większych rzeczy oraz do komfortowego sięgania po nie bez potrzeby otwierania głównego zamka błyskawicznego. Im więcej kieszeni, tym lepiej, jednak jeśli stawia się na lekkość (np. podczas jazdy rowerem czy wspinaczki), warto szukać odpowiedniego modelu wśród plecaków z minimalną liczbą kieszeni i z jedną komorą.

Jeśli szukasz egzemplarza do terenowych wycieczek, zadbaj o to, by był wykonany z solidnych, wodoodpornych materiałów ze wzmocnieniem na podstawie. Możesz też dokupić osłonę przeciwdeszczową. Ważne są również elementy odblaskowe, a także dodatkowa klamra biodrowa. Słabej jakości klamra podczas trudnych wycieczek terenowych może przypadkowo pęknąć czy połamać się.

ycipk-1s6lf5

Plecak turystyczny - dopasowanie do wzrostu

Ciężar plecaka opiera się nie tylko na ramionach, ale przede wszystkim na biodrach, dlatego ważny jest dobór pasa. Powinien on okalać najbardziej wystającą kość biodrową. Dalej trzeba ściągnąć troki i dopasować szelki do pleców oraz ramion. Warto przed ostatecznym zakupem przetestować wybrany model z obciążeniem. Tylko wtedy będzie wiadomo, czy dobrze leży.

ycipk-1s6lf5
ycipk-1s6lf5
ycipk-1s6lf5
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1s6lf5