Trwa ładowanie...
migdały
11-05-2010 14:25

Po czym poznać, że ona Cię nie słucha?

Po czym poznać, że ona Cię nie słucha?Źródło: Jupiterimages
d12syc6
d12syc6

Męskim okiem

Jak rozpoznać kiedy twoja partnerka słucha cię z uwagą, a kiedy myśli o niebieskich migdałach? Wystarczy patrzeć jej głęboko w oczy. Jeśli mruga, to - zdaniem naukowców z University of Waterloo - jest to sygnał, że właśnie zaczęła myśleć o wakacjach, nowych tipsach, albo kolorze zasłon w sypialni.

Naukowcy od dawna zastanawiali się nad tym, jak poznać że organizm przestawił się na bujanie w obłokach. Ustalili, że kiedy znika skupienie i nasze myśli zaczynają błądzić nie wiadomo gdzie, obszary mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie przebiegu bieżących wydarzeń stają się mniej aktywne. Na tej podstawie doszli do wniosku, że ciało musi wiec w jakiś sposób zapobiegać dostarczaniu do mózgu informacji z zewnątrz. A najprostszym mechanizmem, który ogranicza zewnętrzne bodźce jest zamykanie oczu. Stąd pomysł, by sprawdzić czy brak skupienia przekłada się jakoś na częstotliwość mrugnięć.

Badacze przeprowadzili prosty eksperyment. Biorący w nim udział ochotnicy mieli czytać tekst wyświetlany na ekranie komputera. W tym czasie czujniki śledziły ruch ich oczu i częstotliwość mrugnięć. Co pewien losowy odcinek czasu w komputerze odzywał się alarm, a badani musieli określić, czy w tym momencie byli skupieni na czytaniu tekstu, czy też myśleli o czymś innym.

Okazało się, że faktycznie uczestnicy eksperymentu mrugali znacznie częściej, kiedy przestawali skupiać się na swoim zadaniu. Zdaniem naukowców ten prosty mechanizm pomaga umysłowi ignorować część zewnętrznych impulsów.

d12syc6

Jaki z tego wniosek? Rozmawiając z partnerką warto czasem podnieść nieco wzrok zazwyczaj skupiony na położonych niżej walorach i spojrzeć jej głęboko w oczy. Jeśli jest skupiona - zauważy to i uzna , że nie traktujemy jej przedmiotowo. Jeśli natomiast buja w obłokach i mruga jak najęta - my z kolei od razu zauważymy, że czas skończyć przynudzać. Tak czy siak - patrzenie w oczy się nam opłaci.

_ (menonwaves)_

d12syc6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12syc6