Trwa ładowanie...
dl8sb2y

Przydatne gadżety dla wędkarzy. Teraz wędkowanie to sama przyjemność

Zapalonym wędkarzom wystarczy jedynie wędka wraz z oporządzeniem i wygodne krzesło, by relaksować się na łonie natury. Część z nich wykorzystuje również praktyczne gadżety, które pomogą podczas łapania grubej ryby.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czas złowić grubą rybę
Czas złowić grubą rybę (iStock.com)
dl8sb2y

Poniżej znajdziesz kilka noży przeznaczonych głównie dla wędkarzy oraz pozostałe gadżety, które mogą przydać się podczas spędzania czasu nad jeziorem lub rzeką.

Pewny chwyt

Sprzęt dla wędkarzy powinien być przede wszystkim łatwy w obsłudze. Po złapaniu ryby liczy się szybkość i precyzja. W zależności od tego, czy planujesz wypuścić ją wolno czy chcesz filetować rybę na miejscu, będziesz potrzebować niezawodnych narzędzi, które ci to uniemożliwią.
Wędkowanie oznacza również częsty kontakt z wodą, a to sprawia, że zarówno dłoń, jak i narzędzia stają się o wiele bardziej śliskie. Pewność chwytu jest w takiej sytuacji kluczowa, dlatego przede wszystkim należy pomyśleć o tym, aby były wyposażone w gumową, chropowatą powłokę, która ułatwi obsługiwanie noża lub specjalnego narzędzia.

dl8sb2y

Jaki powinien być nóż

Ostrza przeznaczone do filetowania muszą być przed wszystkim ostre jak brzytwy, by łatwo poradziły sobie z oddzieleniem rybiego mięsa od kręgosłupa. Proces ten powinno się przeprowadzać szybko i zdecydowanie, inaczej filet będzie nierówny. Dlatego poza nożem warto również zaopatrzyć się w poręczną, kieszonkową ostrzałkę, dzięki której doprowadzisz noże do stanu idealnego w razie zużycia.

Wędkarza poznasz po umiejętnościach i akcesoriach iStock.com
Wędkarza poznasz po umiejętnościach i akcesoriach (iStock.com)

Z drugiej strony nóż musi być również elastyczny, cienki i mieć odpowiednio wysoki szlif, gdyż filetując mocno zagłębiamy ostrze w tkanki. W tym wypadku warto zadbać o jak najmniejszy opór cięcia, a stosunkowo miękkie mięso minimalizuje ryzyko skrzywienia bądź stępienia ostrza.

Małe nożyki świetnie sprawdzą się do cięcia drobnej przynęty, te dłuższe i elastyczniejsze przeznaczone są głównie do filetowania. Jeśli przynosisz ze sobą zamrożoną przynętę, dobrze będzie wyposażyć się również w ostrze z ząbkami. Warto mieć ze sobą również zwykły nóż przeznaczony do krojenia, nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.

dl8sb2y

Gadżety dla wędkarzy

Poza zestawem noży, warto mieć również kilka innych narzędzi, które przydadzą się podczas wędkowania. Jednym z najbardziej popularnych jest wypychacz do haczyków. Uchwyty o antypoślizgowej, chropowatej strukturze pozwalają na precyzyjną obsługę narzędzia, a co za tym idzie łatwiejsze odzyskanie haczyka lub kotwicy. Dodatkowa powłoka tytanowa na wykonanym z aluminium drążku zapobiega korozji. Jeśli natomiast łowisz ryby drapieżne, będziesz potrzebować rozwieracza, który uchroni twoje dłonie. Jednocześnie gadżet jest tak skonstruowany, by można go było obsługiwać jedną ręką.

  Pixabay.com
(Pixabay.com)

Inne narzędzia przydatne po złowieniu ryby to chociażby skrobaczka czy waga. Pierwsza z nich pozwoli ci szybko oprawić rybę, druga sprawdzi się natomiast wtedy, gdy planujesz wypuścić rybę z powrotem do wody. Te narzędzia są na tyle niewielkie, że możesz je spakować do kieszeni lub plecaka. Warto również zaopatrzyć się w poręczny multitool, który ułatwi tworzenie przyponu i inne przygotowania.

dl8sb2y

Podziel się opinią

Share
dl8sb2y
dl8sb2y