Sam przeciw naturze. Co zabrać na jednoosobowy wypad w dzicz
Wypad survivalowy to prawdziwe starcie człowieka z naturą. Nie potrzebujesz do tego wiele, wystarczą własne umiejętności, siła mięśni i kilka narzędzi, dzięki którym poradzisz sobie ze wszystkimi przeciwnościami.
18.06.2018 15:26
Poniżej znajdziesz kilka przydatnych akcesoriów, które warto mieć przy sobie na wyprawie. Przed wyjazdem warto odhaczyć najważniejsze sprzęty z listy.
1. Plecak
Rozmiar plecaka jest zależny od tego co planujesz zabrać. Lwią część miejsca zabierze śpiwór i namiot. Nieco mniej ubrania i bielizna na zmianę. Należy pamiętać o tym, by na dnie umieścić te rzeczy, do których będziesz sięgać najrzadziej. Zadbaj również o to, by równomiernie rozłożyć ciężar. Przyjmuje się, że przeciętny plecak survivalowca powinien mieć pojemność około 40 l.
2. Namiot
Schronienie to jedna z pierwszych rzeczy, o które musisz zadbać po przybyciu na miejsce. W razie nagłego deszczu przyda się kąt, w którym przeczekasz ulewę i tym samym ochronisz resztę ekwipunku przed zalaniem. Do tego zadania sprawdzi się poręczny, jednoosobowy namiot. Jest nieduży i lekki, a co za tym idzie łatwy w transporcie. Jeśli spodziewasz się dużej ulewy, warto zawczasu wykopać wokół niego rowek, który zapobiegnie przemoczeniu . Aby wypocząć w pełni komfortowo, należy zabrać jeszcze śpiwór i karimatę.
3. Krzesiwo
Rozpalenie ognia jest tak samo kluczowe, jak znalezienie odpowiedniego schronienia. Z daleka od cywilizacji nie możesz zdawać się na przypadek, musisz wybrać coś, co będzie niezawodne. W razie zamoczenia lub przy silnym wietrze zapałki i zapalniczka będą bezużyteczne, w przeciwieństwie do dobrej jakości krzesiwa.
4. Nóż
Jest często określany jako jedyny niezbędnik na wyprawie. Powinien cechować się dużą wytrzymałością i jakością wykonania, zwłaszcza jeśli to na nim chcesz polegać podczas większości prac obozowych. By zapewnić sobie pewny chwyt, warto zabrać również rękawiczki.
5. Kukri lub maczeta
Niektórzy uważają, że maczeta nie sprawdzi się w naszej umiarkowanej strefie klimatycznej. Trzeba jednak przyznać, że wykonywanie podstawowych prac obozowych większym ostrzem jest o wiele szybsze. Dlatego jeśli planujesz spędzić z dala od cywilizacji kilka dni i na przykład musisz zgromadzić więcej opału, większe ostrze będzie jak znalazł.
6. Saperka
Począwszy od zakopywania nieczystości, aż po wykopywanie dołu na ognisko, przyda się niewielka łopatka, która znacząco skróci czas potrzebny na wykonywanie tych czynności. Dodatkowo część modeli wyposażono w ostrze lub ząbki, dzięki którym można ich używać jako siekiery lub piły. Taki sprzęt przyda się podczas budowania schronienia.
7. Manierka, menażka i zapasy żywności
Z pomocą dwóch pierwszych rzeczy z łatwością przygotujesz gorący posiłek nad ogniskiem, wystarczy jedynie odpowiedni ruszt lub stos o specyficznym kształcie. Ważne, by nie zabierać ze sobą zbyt wiele prowiantu, niewykorzystane zapasy zajmują cenne miejsce w plecaku.
W ogólnym założeniu należy zrezygnować z rzeczy, które niepotrzebnie zajmują miejsce. Jeśli znasz okolicę jak własną kieszeń, nie będziesz potrzebować mapy, z kolei jeśli planujesz jednodniowy wyjazd, zabieranie tony żywności będzie bez sensu.