Trwa ładowanie...

Śmierć w puszce, czy koszmar podwodnych okrętów

Share
Śmierć w puszce, czy koszmar podwodnych okrętów
d236tzw

TOP 10 najskuteczniejszych okrętów podwodnych ubiegłego stulecia. Ranking został przygotowany przez amerykańskich i brytyjskich ekspertów wojennych i cywilnych specjalistów dla kanału Military Channel, należącego do grupy Discovery. W rankingu brakuje jednak kilku znaczących pozycji - bohaterów podwodnych eskapad, które kończyły się głośnymi sukcesami. Praktycznie pominięto okręty japońskie, ledwo znalazło się miejsce dla zaawansowanej technicznie i zaangażowanej w wyścig zbrojeń myśli sowieckiej.

Trudnością dla ekspertów okazał się fakt, że okręty podwodne w czasie pokoju ciężko jest oceniać. Wymierną i skuteczną skalą są działania zbrojne, stąd może, dla wielu z nas nie znajdzie w rankingu kilku ważnych bohaterów II wojny światowej. Jednak i tak nie do podważenia są pozycje wymienione w rankingu, szczególnie te amerykańskie. W czasie II wojny światowej okręty podwodne USA zatopiły: 1178 statków o ogólnym tonażu 5.053.491 t oraz 214 okrętów o wyporności 577.626 t. Amerykanie zanotowali też straty, bowiem z floty 288 okrętów stracono 52, z czego w działaniach bojowych 48.
W czasie II wojny aż 781 okrętów podwodnych stracili Niemcy, 85 Włosi i 130 Japonia.

Ale to właśnie Japonia wniosła ogromy wkład w rozwój i myśl techniczną związaną z konstruowaniem i budową okrętów podwodnych. W okresie międzywojennym Japończycy budowali swoją nawodną potęgę morską w błyskawicznym tempie. Podczas Morskiej Konferencji Rozbrojeniowej w Waszyngtonie w 1922 roku ustalono, że liczba japońskich pancerników nie może przekroczyć 60 proc. liczby pancerników amerykańskich lub brytyjskich.

d236tzw

*ZOBACZ TOP 10 OKRĘTÓW PODWODNYCH >>ZOBACZ TOP 10 OKRĘTÓW PODWODNYCH >>*
W efekcie Konferencji, japońska Cesarska Flota rozpoczęła budowę okrętów podwodnych, głównie w celu ukrycia swego potencjału morskiego. W chwili wybuchu II wojny Japonia dysponowała sześćdziesięcioma czterema OP uzbrojonymi w torpedy typu 93.

Eksperci Military Channel skupili się na ocenie typów okrętów podwodnych i brali pod uwagę ich przydatność bojowa, siłę rażenia, zastosowanie myśli technicznej w czasach, kiedy powstawały. Eksperci brali także pod uwagę skuteczność bojową, jednak oceniali cały XX wiek, więc w rankingu musiały znaleźć się okręty z okresu zimnej wojny i nowsze, których zadaniem było raczej wywoływanie strachu niż udział w skutecznych operacjach bojowych. Specjaliści tworzący zestawienie najlepszych okrętów podwodnych XX wieku przywiązywali specjalną uwagę do wyposażania ogniowego jednostek oraz do napędu.
Sprawdź, kto wygrał w rankingu najlepszej broni wojskowej, pływającej pod wodą.

mba
źródła: www.ssbn.za.pl, www.op.osw.pl

d236tzw

Podziel się opinią

Share
d236tzw
d236tzw