Snajper będzie trafiał zawsze?
Nadchodzi prawdziwa rewolucja w snajperskim świecie. Amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin podpisał z amerykańską Agencją Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych (DARPA) )kontrakt opiewający na prawie siedem milionów dolarów.
W zamian ma dostarczyć innowacyjny system, który zrewolucjonizuje karabiny snajperskie i znacznie ułatwi snajperom wykonywanie ich pracy.
05.10.2010 | aktual.: 05.10.2010 13:00
Jeśli uważacie, że do tego, aby być dobrym snajperem wystarczy mieć niewzruszoną, pewną rękę, chłodną głowę i dobry kamuflaż, jesteście w błędzie. Technika strzału snajperskiego jest dużo bardziej skomplikowana: by trafić w cel z takiej odległości, z jakiej zazwyczaj mierzy snajper (czyli nawet 2 000 metrów) należy wziąć po uwagę również takie czynniki jak grawitacja (pocisk w trakcie lotu opada, więc trzeba brać cel wyżej) lub pogoda.
[
]( #opinions )
Właśnie czynniki pogodowe często potrafiły mieszać snajperom szyki, obniżając ich skuteczność. Szczególnie destrukcyjnie na celność strzału działa boczny wiatr - snajper zmuszony jest brać go pod uwagę i w zależności od jego siły, odpowiednio skorygować trajektorię lotu pocisku, mierząc w punkt po lewej lub prawej stronie celu.
ZOBACZ TAKŻE:
I tak na przykład 3 kwietnia 2003 roku para amerykańskich snajperów podczas walk w Iraku, mierząc do celu oddalonego o 860 metrów, z powodu silnego bocznego wiatru, musiała celować aż 17 metrów na lewo od celu (!).
[
]( #opinions )
Nowa technologia proponowana przez Lockheed Martin pozwoli uniknąć takich sytuacji w przyszłości. System One-Shot opracowany przez amerykańską agencję badań obronnych to dużo więcej niż celowniki optyczne czy noktowizory używane w karabinach snajperskich do tej pory.
System będzie wykrywał wszelkie czynniki, które mogą wpływać na trajektorię lotu pocisku, w tym boczny wiatr, ale będzie również dokonywał pomiaru temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza oraz synchronizował dane, będąc sporym ułatwieniem dla snajperów.
Dzięki czytnikom tych wszystkich danych, system pozwala na wykonanie potencjalnie skutecznego strzału pociskami Winchester.308 (standardowe naboje karabinowe NATO)
na odległość do 1080 metrów poprzez obliczanie toru balistycznego w aktualnych warunkach pogodowych.
ZOBACZ TAKŻE:
System DARP-y jest drugą wersją elektro-optycznego systemu wspomagającego dla broni snajperskiej. Pierwsza, mimo wszelkich swoich zalet, była zbyt ciężka i nieporęczna, by wejść w skład standardowego ekwipunku snajpera. Wersja systemu, na który podpisano kontrakt jest bardziej kompaktowa, lżejsza i dostosowana do charakteru pracy snajperów.
[
]( #opinions )
Ciekawe, jak z takim systemem wyglądałyby rekordy najsłynniejszych snajperów. Przykładowo Fin Simo Häyhä (pseudonim "Biała Śmierć"), który posiadał największą ilość udokumentowanych celnych trafień (542 żołnierzy radzieckich w ciągu trzech miesięcy), korzystał tylko ze standardowych przyrządów celowniczych, czyli z muszki i szczerbinki, gardząc snajperskimi celownikami optycznymi. Aż strach pomyśleć, ile wyniósłby jego rekord, gdyby miał do dyspozycji współczesną technikę.