Spinki do mankietów. Jak wybrać, kiedy nosić, na co zwrócić uwagę
Do niedawna spinki do mankietów zdobiły męskie nadgarstki w wyjątkowych okolicznościach. Obecnie ten mały, ale efektowny dodatek stał się dużo bardziej popularny. Czy wiesz, jak je wybrać i jak nosić?
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Kiedy zakładać spinki do mankietów?
Już nie tylko ważne spotkania biznesowe czy wesele mogą być okazją do tego, aby włożyć elegancką koszulę z mankietami zapinanymi na spinki. Teraz możemy je wybrać także do stroju półformalnego oraz na swobodne spotkania ze znajomymi. Najbardziej uniwersalne i pasujące do większości ubrań będą spinki w kolorze srebra, czerni i szarości. Są to różnego rodzaju geometryczne formy (kwadraty, prostokąty i kółka), ale bez problemu znajdziemy też produkt w oryginalnym kształcie.
Kolorystycznie ten drobny detal może też stylizację urozmaicić. Piękną koszulę w pastelowym fiolecie może dopełnić akcent barwy różowej, a różową koszulę ożywią fioletowe spinki. Warto skupić się na jednej gamie kolorystycznej, ale kontrastujące spinki z akcentem koloru złotego na tle jasnych mankietów także będą prezentować się doskonale.
Jak nosić spinki do mankietów?
Spinki do mankietów to z założenia widoczny element stroju, dlatego nosimy je wpięte w mankiety koszuli z rękawami o odpowiedniej długości w stosunku do długości rękawów marynarki. Uznaje się, że powinny wystawać za krawędź nieznacznie – między 1 a 2,5 centymetra. Nie mogą być za długie, gdyż wtedy będzie to sprzeczne z ogólnymi zasadami ubioru, a z drugiej strony nie mogą być za krótkie, aby fragment mankietu wraz z zapięciem był widoczny.
Jak dobrać spinki do stroju?
Spinki do mankietów mają strój zdobić i uzupełniać, a podstawą do ich dobrania jest odpowiednia koszula. Przede wszystkim jej mankiety powinny mieć po dwa otwory zamiast popularnych guzików. Spinki nie mogą zdominować stroju, ale ze względu na ich filigranowe wymiary dość trudno dokonać wyboru, który kłóciłby się z całością stylizacji, mamy więc sporą dowolność. Warto zasugerować się w wyborze dodatkami i kolorystyką garnituru. Często strój, w którym dominuje np. kolor granatowy, urozmaicamy krawatem i poszetką w kolorze niebieskim – całość dopełnią błękitne spinki do mankietów.
Spinki do mankietów — ozdoba z historią
Dawniej spinki do mankietów miały za zadanie podtrzymać w nadgarstkach obfite i celowo za długie rękawy dworskich strojów z XVI i XVII wieku. Były wykonywane z różnych materiałów, czasami wysadzane diamentami lub rzeźbione w rozmaite kształty. Do końca XIX wieku były ozdobą elit, potem wraz z rozwojem masowej produkcji stały się powszechnie dostępną i niedrogą ozdobą. Obecnie pełnia funkcję reprezentacyjną, dekoracyjną i zostały częściowo wyparte przez koszule z mankietami zapinanymi na plastikowe guziki. Jako element prestiżowy powróciły do łask w latach 90.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.