StylSportowe kurtki na zimę. Parka czy pilotka?

Sportowe kurtki na zimę. Parka czy pilotka?

Kurtki zimowe mają różne kroje i fasony, dlatego każdy mężczyzna może znaleźć model odpowiadający swym indywidualnym preferencjom. Poniżej prezentujemy niedrogie modele w luźnym stylu.

Sportowe kurtki na zimę. Parka czy pilotka?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Sylwia Ścibak

05.12.2018 11:06

Kurtka zimowa a płaszcz

Kurtka to podstawowy element garderoby zimowej, ale nie jedyny. Prócz typowych, obszernych i ciepłych modeli z kapturem znajdziemy są również eleganckie płaszcze. Oba te typy okryć wierzchnich mają różne style, dlatego pasują do wielu zestawień na różne okazje. Płaszcze generalnie najlepiej nadają się do formalnych i wieczorowych garniturów, ale można je również zakładać do jeansów, sneakersów czy bluz sportowych. Z kurtkami jest nieco inaczej. Przyjęło się, że najlepiej pasują do stylizacji o luźnym charakterze, a więc takich, w których nie ma garnituru.

Warto mieć więc oba te ubrania w swojej szafie, by móc dopasowywać je do okoliczności i tym samym wyglądać stylowo za każdym razem.

Obraz
© iStock.com

Kurtka zimowa – jakie fasony?

Kurtka zimowa może mieć różne kroje. Najpopularniejsza jest kurtka parka, czyli nieco dłuższy model z dużymi kieszeniami oraz głębokim kapturem, zwykle obszytym sztucznym futrem. Drugim bardzo popularnym typem wybieranym przez mężczyzn jest kurtka pikowana puchowa obszyta warstwą ocieplenia. Kurtki pikowane charakteryzują się nierównomierną, wzorzystą strukturą, zwykle w postaci podłużnych pasów albo rombów.

Bardziej eleganckie są skórzane kurtki pilotki z szerokim, kożuchowym kołnierzem. Mniej eleganckie, ale za to bardzo oryginalne, są tzw. kurtki kangurki, które mają na środku kieszenie i nie są zapinane na całej rozciągłości na suwak.

Kurtka zimowa – jaką wybrać?

Przy wyborze kurtki na zimę warto zwracać uwagę na wypełnienie oraz materiał wierzchni. Wypełnienie może być naturalne albo sztuczne. Naturalne składa się z pierza lub puchu. Najczęściej stosuje się pierze oraz puch ptasi, z gęsi lub kaczek. Sztuczne wypełnienie to zwykle włókna poliestrowe, które są bardzo lekkie i miękkie.

Oczywiście kurtki z naturalnym wypełnieniem zapewniają lepszą izolację termiczną i traktowane są jako bardziej luksusowe, jednak kosztują więcej i mogą źle wpływać na alergików. Kurtki z wypełnieniem sztucznym są dużo tańsze, szybciej schną i dobrze znoszą pranie w pralce.

Materiał wierzchni powinien być wodoodporny i wiatroszczelny, co jest ważne zwłaszcza w przypadku naturalnego wypełnienia, gdyż puch wchłania wilgoć, przez co robi się ciężki. Najlepiej sprawdzają się materiały syntetyczne, np. nylon czy poliester.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)