Stres w pracy. Kto jest najbardziej narażony
W życiu codziennym stres jest naturalnym zjawiskiem. W domu, w szkole i wszędzie tam, gdzie stykamy się z czynnikami stresogennymi. Jednak najczęściej i najbardziej uaktywnia się on w pracy. Gdy przekroczymy swój próg odporności na stres, nie jesteśmy w stanie pracować efektywnie. Kto jest na niego szczególnie narażony i jak można nad nim zapanować? Czy jest to w ogóle możliwe?
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Kto stresuje się najczęściej?
Z przeprowadzonych badań wynika, że na stres w pracy najbardziej narażone są osoby, które pracują w biurach, zwłaszcza w bankowości i finansach. Co gorsza, stresująca praca zwiększa ryzyko zawału serca o ¼. Stres jest największą zmorą ludzi w wieku 45-54 lat. Osoby posiadające wyższe wykształcenie ulegają stresowi w pracy znacznie częściej – jest ich aż 94%! Należy pamiętać, że nie jest to regułą, a to, czy się stresujemy, zależy w głównej mierze od tego, w jaki sposób obieramy otaczającą nas rzeczywistość. Na stres narażone są w szczególności osoby, które nie panują nad organizacją własnego czasu, są chaotyczne, pod presją czasu starają się zrobić wszystko jak najszybciej – lecz niestety niedokładnie.
Co więcej, osoby takie są zwykle niepunktualne. Częściej stresują się także ludzie, którzy lubią rywalizację, ponieważ przekłada się to u nich na ogromne zaangażowanie w obowiązki zawodowe (co wywołuje stres związany np. z terminowym wykonaniem powierzonych zadań). Do stresujących sytuacji należą również rosnące wymagania wobec pracownika, które częstokroć przewyższają jego możliwości. Specjaliści z portalu Aplikuj.pl apelują:
Warto pamiętać, że wysoki poziom stresu w organizmie wpływa nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także na jakość efektów pracy. Pod wpływem presji i stresu mamy mniej energii i inicjatywy, a co za tym idzie, jesteśmy mniej skuteczni w działaniu.
Niski poziom stresu
Najmniej stresującą pracą jest ta w branży przemysłowej, gdzie więcej trzeba pracować fizycznie, aniżeli psychicznie. Co ciekawe, zespół naukowców z Uniwersytetu Notre Dame z profesorem Timothy’m Judge'm na czele przeprowadził badania, z których wynika, że stres w pracy ma podłoże genetyczne.
Osoby bardziej odporne na stres to takie, które nie reagują zbyt emocjonalnie na różne sytuacje. Są otwarte, optymistyczne, a porażka to dla nich kolejna lekcja, a nie rodzaj osobistego dramatu. Kończąc dzień w pracy, zostawiają tam wszystkie sprawy i nie zabierają ich do domu, i co ważne, nie zaprzątają sobie nimi głowy w czasie wolnym.
Jak uniknąć przepracowania
Istnieje kilka sposobów na to, aby praca nie dała się nam aż tak we znaki. Przede wszystkim postarajmy się zachować równowagę między pracą a czasem wolnym, który powinien należeć do nas i naszych bliskich. Rozwijajmy nasze pasje i wygospodarujmy czas na uprawianie sportu czy ćwiczenia fizyczne, które dodadzą nam energii i poprawią nastrój. Jeśli zaplanowaliśmy sobie jakąś czynność, to postarajmy się wykonać ją od początku do końca, nie odkładając jej „na później” – aby uniknąć dodatkowego stresu. Jak to w życiu codziennym bywa, w domu również czekają na nas obowiązki. Dołóżmy wszelkich starań, aby stosować hierarchię ważności i zaczynać od tych najważniejszych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.