Trwa ładowanie...

Szkodzi kobietom - a nam nie?

Szkodzi kobietom - a nam nie?Źródło: Thinkstock
d2grupe
d2grupe

Męskim okiem

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda biją na alarm. Ich zdaniem prace domowe, w tym sprzątanie, szkodzą kobietom. Panie są ponoć nawet 15-krotnie bardziej narażone na wywołane porządkami choroby płuc i serca, niż panowie.

Szefowa naukowców profesor Lynn Hildemann dowodzi, że powietrze w pomieszczeniach może być nawet 10-krotnie bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. A ponieważ zazwyczaj to kobiety spędzają więcej czasu w domu, a w dodatku zajmują się gotowaniem, odkurzaniem, ścieleniem łóżek i innymi czynnościami domowymi - są narażone na niekorzystne działanie zanieczyszczeń.

Naukowcy w swojej teorii oparli się na wynikach badań dotyczących płci i miejsca zatrudnienia w USA. Dowodzą one, że kobiety spędzają w domu ok. 12 procent więcej czasu, niż mężczyźni. Z czego znaczną cześć w kuchni, która zdaniem profesor Hildemann jest pomieszczeniem o największej koncentracji zanieczyszczeń powstających w trakcie gotowania.

d2grupe

Badacze sprawdzali też zależność pomiędzy aktywnością w domu, a wystawieniem na zanieczyszczenia. Sprawdzili co dzieje się podczas odkurzania. Okazało się, że osoba odkurzająca wchłania około 250 razy więcej kurzu, niż osoba, która siedzi obok na krześle.

No cóż, nie chcemy się też się głupio licytować na zasadzie "kto bardziej", ale - z całym szacunkiem dla pani profesor i jej zespołu - wyniki badań wydają nam się po prostu naciągane. Główna teza postawiona przez naukowców mówi bowiem wyraźnie: sprzątanie szkodzi kobietom.

d2grupe

Halo! Przecież nie zawsze jest tak, że to właśnie kobieta zasuwa z odkurzaczem, a mężczyzna siedzi obok na krześle. Bywa też odwrotnie. Poza tym - jak już pisaliśmy jakiś czas temu na łamach "Faceta" - mężczyźni obsługujący odkurzacze i inne urządzenia AGD wytwarzające pole magnetyczne narażeni są na utratę płodności. Ryzykują więc dużo bardziej, niż kobiety, które przecież - jeśli faktycznie boją się konsekwencji wdychania kurzu - mogą sobie założyć maseczkę.

Czy naukowcy mają rację czy nie - najlepsze rozwiązanie jakie przychodzi nam do głowy, to nie sprzątać w ogóle. Wszak ziemska przyroda bez sprzątania obchodziła się przez miliardy lat. I dobrze na tym wyszła: to co zalegało na ziemi tworzyło z czasem nowe ekosystemy i przyczyniało się do ewolucji gatunków. To chyba najlepszy dowód na to, że bałagan jest nie tylko zdrowszy, ale i bardziej ekologiczny.

(menonwaves)

d2grupe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2grupe