CiekawostkiTatuaże powodują raka?

Tatuaże powodują raka?

* Gustowny tatuaż to świetna sprawa - uatrakcyjnia ciało, przykuwa uwagę otoczenia oraz jest sposobem na specyficzną formą wyrażenia swoich emocji . Ale tylko jeśli jest wykonany fachowo i przy użyciu bezpiecznych składników - w przeciwnym razie w najlepszym wypadku skończymy z jakimiś praktycznie nieusuwalnym paskudztwem wymalowanym w widocznym miejscu ciała, a w najgorszym z problemami skórnymi. Lub... rakiem.*

Tatuaże powodują raka?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

05.09.2011 | aktual.: 11.06.2018 15:16

Jakiś czas temu głośno było o nielegalnych substancjach barwiących lub poważnych reakcjach alergicznych na składniki barwników stosowanych przy tatooingu. Prawda jest taka, że nawet zwykła henna używana do robienia krótkotrwałych tatuaży może poważnie uczulać. A co ze skutkami długotrwałymi?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wzięła pod lupę długotrwałe skutki wiążące się ze stosowaniem do robienia tatuaży określonych pigmentów, np. benzopirenu. Ten związek chemiczny jest bardzo popularny i zawiera go większość czarnych tuszów. Sęk w tym, że jest również substancją silnie toksyczną (zawartą również w np. dymie papierosowym), która w testach przeprowadzonych na zwierzętach okazała się wywoływać raka skóry i "zasłużyła" sobie na miano jednego z najlepiej udokumentowanych spośród silnych czynników rakotwórczych.

Kolorowe tusze również nie należą do "najzdrowszych": większość z nich zawiera metale ciężkie, takie jak ołów, kadm, chrom czy nikiel oraz tytan, które powodują powstawanie alergii oraz innych chorób.

Co gorsza, niektóre substancje zawarte w kolorowych pigmentach to nic innego jak barwniki używane np. w tuszach do drukarek czy... lakierach samochodowych.

Badacze zwracają uwagę, że substancje używane do robienia tatuaży, oprócz tego, że same w sobie nie są neutralne dla skóry, stają się dodatkowo niebezpieczne, jeśli przedostaną się do głębszych partii skóry lub zostaną wystawione na intensywne działanie promieni słonecznych - "W skrócie można powiedzieć tak, że nie mamy pewności, czy substancje zawarte w pigmentach tatuażu nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia" - stwierdza Joseph Braun, epidemiolog środowiskowy z Uniwersytetu Harvarda.

Sytuacji nie poprawia fakt, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ma poważne problemy z oceną i monitorowaniem zagrożeń związanych z tatuowaniem, ponieważ w salonach tatuażu często używa się różnych substancji (z których część jest często nielegalna). Analiza problemów zdrowotnych nawet kilku salonów tatuażu nie może być podstawą do przedłożenia tych samych wniosków co do wszystkich tego typu punktów usługowych, a tym bardziej tatooingu w skali globalnej.

KP/PFi

Źródło artykułu:WP Facet
zdrowierakśmierć
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)