Trwa ładowanie...

Trening w terenie podczas zimy. Odkryj świat biegów przełajowych

Dla tych, którzy jeszcze nie poznali uroków trailu, opis górskich przełęczy, leśnych wybojów i błota może być nieco odstraszający. Miłośnicy biegów przełajowych zapewniają jednak, że to wspaniałe przeżycie i świetny trening wytrzymałościowy.

Biegi przełajowe to ciekawe urozmaicenie i przygoda Biegi przełajowe to ciekawe urozmaicenie i przygoda Źródło: Unsplash.com
d3i3miw
d3i3miw

Biegi przełajowe zyskują popularność szczególnie teraz, gdy za oknem ziąb i szaruga. Tę formę ruchu wybierają szczególnie kolarze górscy, przyzwyczajeni do trudnych i wymagających tras, biegacze, którym nie wystarcza już prosta, parkowa alejka oraz amatorzy ruchu szukający wyzwań poza siłownią. Osoby, które od lat trenują biegi przełajowe, zapewniają, że ten sport ma niezwykle dużo zalet – rozwija zmysł orientacji w terenie, hartuje i pozwala nam przekonać się, jak duży jest poziom naszej wytrzymałości na zmęczenie i trudy. Często okazuje się, że znacznie wyższy, niż przypuszczaliśmy! Ponadto, trail to także trening w otoczeniu natury, obietnica niezapomnianych wrażeń, a jeżeli startujemy w zawodach – także solidna porcja zdrowej rywalizacji oraz współzawodnictwa. Zaintrygowani? Poniżej znajdziecie wszystko, co powinniście wiedzieć o biegach przełajowych.

Czym są biegi przełajowe?

W odróżnieniu od tradycyjnych biegów na płaskim terenie, biegi przełajowe odbywają się zazwyczaj w lesie, na górskich szlakach czy łąkach. Jak sama nazwa wskazuje, są to biegi na przełaj, na zróżnicowanym, często wymagającym terenie. To bieg z wieloma przeszkodami, które stworzyła natura. Na trasie czekają nas wzniesienia i doły, leśne gęstwiny i błoto, a zimą dodatkowym utrudnieniem może być niska temperatura i opady śniegu. Co ciekawe, te czynniki wcale nie odstraszają zapalonych biegaczy. Właśnie teraz, w samym środku zimy amatorzy trailu kompletują sportowy ekwipunek, żeby poczuć ducha sportowej przygody.

Cross running – dla kogo?

Choć biegi przełajowe są obietnicą wspaniałej przygody na łonie natury, nie jest to jednak aktywność dla wszystkich. Cross wymaga dużej wytrzymałości siłowej i odporności na niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Jeżeli dopiero stawiacie pierwsze kroki w biegowym świecie, radzimy zacząć od treningów na płaskim terenie. Treningi przełajowe mogą być kolejnym etapem wtajemniczenia w ten sport, ale żeby taki bieg nie zakończył się kontuzją lub inną przykrą niespodzianką, należy odpowiednio przygotować organizm na duży wysiłek i liczne utrudnienia, z jakimi będziemy musieli zmierzyć się na trasie.

Jak przygotować się do pierwszego biegu przełajowego?

Biegasz już od jakiegoś czasu i szukasz nowych wyzwań? Trail to z całą pewnością dobry kierunek! Żeby jednak trasa przełajowa przyniosła ci wiele radości i satysfakcji, warto odpowiednio przygotować się do pierwszego biegu. Poza treningiem kondycyjnym i wytrzymałościowym, dzięki któremu żadne przeszkody nie będą ci straszne, niezwykle ważny jest także odpowiedni strój. Warto pamiętać, że buty do biegania na płaskiej, twardej powierzchni nie sprawdzą się w lasach i na górzystych terenach. Trail wymaga specjalnego obuwia do biegów przełajowych, które znajdziesz m.in. w ofercie sklepów Decathlon.

d3i3miw

Czym charakteryzują się buty do biegów przełajowych? W odróżnieniu od tych przeznaczonych do treningu na asfalcie, buty na biegi górskie mają specjalny bieżnik, który na pierwszy rzut oka przypomina kolce na podeszwie piłkarskich korków. Ich rozmieszczenie, wielkość i twardość uzależniona jest od terenu, na którym planujemy biegać. Do wyboru mamy buty przeznaczone raczej na miękkie, piaszczyste podłoże lub błotnistą nawierzchnię oraz obuwie idealne na długie biegi po górskich szlakach, gdzie przyczepność i stabilność jest największym priorytetem. Biegacz, który chce sprawdzić się w trailu, nie może zapomnieć także o ciepłym, komfortowym stroju. Obecnie, kiedy temperatury są dość niskie, warto postawić na ocieplaną bluzę, nieprzemakalną kurtkę, wygodne legginsy, nakrycie głowy, rękawiczki oraz komin, który osłoni szyję i twarz przed wiatrem. Z takim wyposażeniem można śmiało ruszać w teren. Życzymy szerokiej drogi i wspaniałych wrażeń!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3i3miw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i3miw