Trwa 艂adowanie...

Uciekli z niemieckiego obozu koncentracyjnego... samolotem!

Uciekli z niemieckiego obozu koncentracyjnego... samolotem!殴r贸d艂o: PD
d2zhawq
d2zhawq

Pomys艂owo艣膰 uciekaj膮cych z niewoli cz臋sto nie zna granic. Innowacyjny pomys艂 na ucieczk臋 nie oznacza jednak gwarancji sukcesu, cho膰 czasami najmniej spodziewane i jednocze艣nie najbardziej bezczelne rozwi膮zania to najlepsza droga do wolno艣ci.

Przekona艂 si臋 o tym Michai艂 Diewiatajew, kt贸ry podczas II wojny 艣wiatowej uciek艂 z nazistowskiego obozu... samolotem. Pikanterii dodaje sprawie fakt, 偶e uciek艂 jako "偶ywy trup" - oficjalnie od dawna nie 偶y艂, a pos艂ugiwa艂 si臋 personaliami zmar艂ego ukrai艅skiego kryminalisty.

* As w przestworzach i parszywa trzynastka*

Diewiatajew nie by艂 po艣lednim radzieckim 偶o艂nierzem, kt贸ry znalaz艂 si臋 w niemieckiej niewoli - jego dokonania jako pilota my艣liwc贸w by艂y imponuj膮ce. Zaledwie dwa dni po ataku Hitlera na Zwi膮zek Sowiecki Diewiatajew zestrzeli艂 sw贸j pierwszy samolot. To by艂 dopiero pocz膮tek - niew膮tpliwie utalentowany pilot unicestwi艂 jeszcze 9 samolot贸w Luftwaffe (w tym Junkersa Ju 88 i Focke-Wulfa Fw190 Wurger), za co zosta艂 nagrodzony Orderem Czerwonego Sztandaru. Jedna z misji przyprawi艂a go niemal o utrat臋 偶ycia - Diewiatajewowi uda艂o si臋 posadzi膰 swoj膮 maszyn臋 awaryjnie, po czym natychmiast zemdla艂 i musia艂 by膰 poddany hospitalizacji.

d2zhawq

W 1944 wr贸ci艂 do latania. Powr贸t nie okaza艂 si臋 jednak szcz臋艣liwy. 13 lipca niedaleko Lwowa samolot Diewiatajewa zosta艂 trafiony i maszyna stan臋艂a w p艂omieniach. W ostatnim odruchu lotnik zd膮偶y艂 si臋 katapultowa膰, ale uderzy艂 w statecznik i zupe艂nie nieprzytomny zosta艂 przechwycony przez Niemc贸w. Gdy si臋 ockn膮艂, znajdowa艂 si臋 ju偶 w niewoli.

Sowieta i fryzjer w obozie 艣mierci

Po przes艂uchaniach trafi艂 do obozu jenieckiego Kleinkoenigsberg, gdzie szybko zwi膮za艂 si臋 z grup膮 rodak贸w planuj膮cych ucieczk臋. Plany (pr贸ba wykonania podkopu za pomoc膮 obozowych 艂y偶ek i misek) spe艂z艂y jednak na niczym, a ca艂a grupa zosta艂a ukarana odes艂aniem do obozu 艣mierci w Sachsenhausen. To m贸g艂 by膰 koniec b艂yskotliwej kariery pilota, wojennej tu艂aczki i jednocze艣nie 偶ycia. Pom贸g艂 obozowy... fryzjer.

Funkcyjny da艂 Diewiatajewowi dokumenty na nazwisko zmar艂ego ukrai艅skiego kryminalisty. I mimo 偶e oficjalnie sowiecki pilot do艂膮czy艂 do wielotysi臋cznej liczby ofiar Sachsenhausen, w rzeczywisto艣ci pozosta艂 w艣r贸d 偶ywych.

Stiepan Nikitienko na z艂omowisku

Wkr贸tce przeniesiono go do obozu koncentracyjnego na wyspie Uznam, gdzie produkowano m.in. rakiety V1 i V2 - "gwiazdy" bombardowania Londynu. (czyt. tak偶e:TAK POLACY UKRADLI V2!)

d2zhawq

To w艂a艣nie ten ob贸z sta艂 si臋 艣wiadkiem jednej z najbardziej niezwyk艂ych ucieczek w historii. Pracuj膮cy w nim Diewiatajew ( a w艂a艣ciwie Stiepan Nikitienko) trzyma艂 oczy i uszy szeroko otwarte - gdy tylko mia艂 mo偶liwo艣膰, bada艂 konstrukcje zgromadzonych na uznamskim z艂omowisku zniszczonych niemieckich statk贸w powietrznych. Ta wiedza mia艂a mu si臋 niebawem przyda膰... Przygl膮da艂 si臋 r贸wnie偶 o艣rodkowi produkcji 艣mierciono艣nych rakiet, robi艂 rysunki i zapisywa艂 dane techniczne.

Podr贸偶 na wsch贸d

8 lutego 1945 roku z obozu wystartowa艂 niemiecki bombowiec Heinkel He 111 H-22. Samolot zosta艂... ukradziony z pasa startowego! Pilotowa艂 go sam Diewiatajew, a na pok艂adzie znajdowa艂o si臋 jeszcze 10 uciekinier贸w. Dok艂adne studiowanie z艂omowanych wrak贸w op艂aci艂o si臋 - zar贸wno start, jak i lot odby艂 si臋 b艂yskawicznie i bez przeszk贸d. Po艣cig Luftwaffe spe艂z艂 na niczym, niemiecka obrona przeciwlotnicza nie zd膮偶y艂a zareagowa膰 i zestrzeli膰 maszyny... Sowiecka r贸wnie偶 nie - samolot na niemieckich "blachach" wyl膮dowa艂 po 300-kilometrowym locie na brzuchu na terytorium kontrolowanym przez Sowiet贸w (niedaleko Stargardu Szczeci艅skiego).

Mimo cennych i dok艂adnych informacji, kt贸re Diewiatajew przekaza艂 dow贸dztwu na temat fabryki rakiet na wyspie Uznam (kt贸re pozwoli艂y w konsekwencji przeprowadzi膰 precyzyjn膮 akcj臋 jej zniszczenia), musia艂 zosta膰 "sprawdzony" w obozie filtracyjnym - kr膮偶y艂y nawet plotki o wyroku 15 lat wi臋zienia. Ponownie doceniony zosta艂 dopiero w 1957 roku po wniesieniu niema艂ych zas艂ug w rozw贸j sowieckiej in偶ynierii rakietowej. "Podniebny uciekinier" z niemieckiego obozu zmar艂 w 2002 roku w wieku 85 lat.

d2zhawq
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d2zhawq