CiekawostkiW ciemności widzimy lepiej, gdy słyszymy kroki

W ciemności widzimy lepiej, gdy słyszymy kroki

Na dźwięk zbliżających się kroków w ciemnym zaułku nie tylko serce zaczyna nam bić szybciej, ale także wyostrza nam się wzrok.

Według nowych badań dźwięki, które wskazują, że coś się do nas zbliża „alarmują” korę wzrokową w naszych mózgach. Dzięki temu staje się ona bardziej wrażliwa na bodźce, czyli mamy szansę lepiej widzieć nawet wtedy, gdy jest ciemno.

W ciemności widzimy lepiej, gdy słyszymy kroki
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

29.10.2009 | aktual.: 30.10.2009 12:36

Wykazały to eksperymenty naukowców z University of Glasgow opisane w najnowszym wydaniu czasopisma „Current Biology”. Ochotnicy biorący udział w tych badaniach słuchali sygnałów dźwiękowych, podczas gdy naukowcy magnetycznie stymulowali ich korę wzrokową. Podczas takiej stymulacji ludzie mają złudzenie, że „widzą” punkty świetlne. Im bardziej wrażliwa jest kora wzrokowa, tym wrażenie to występuje częściej.

Badani słyszeli podczas eksperymentu trzy rodzaje dźwięków: stacjonarne, takie które zdawały się oddalać i takie, które sprawiały wrażenie przybliżania się.

Okazało się, że te ostatnie najbardziej uwrażliwiały korę wzrokową uczestników eksperymentu - w 70 proc. przypadków „widzieli” oni wówczas świetliste punkty. Przy dźwiękach stacjonarnych światła pojawiały się tylko w 50 proc. przypadków. Dźwięki oddalające się działały jeszcze słabiej - wzbudzenie widzenia świateł powiodło się tylko w 45 proc. prób. Bez żadnej stymulacji dźwiękowej rozbłyski pojawiały się pod wpływem symulacji magnetycznej zaledwie w 36 proc. przypadków.

[

Obraz

]( http://jegoego.pl/ ) Eksperymenty pokazały też, że nasze mózgi reagują również na dźwięki, których nie rejestruje nasza świadomość. Sygnały „zbliżające się” wpływały na korę wzrokową nawet wówczas, gdy były zbyt krótkie, by badany człowiek zauważył narastającą głośność dźwięku.

Wygląda więc na to, że mamy w mózgach skuteczny „system wczesnego ostrzegania”.

A zatem w powiedzeniu, że strach ma wielkie oczy, jest sporo prawdy. Swoją drogą ciekawi nas, czy w przypadku eskalacji wrażeń słuchowych efekt może być jeszcze silniejszy. Mamy bowiem pewne powody by sądzić, że są takie dźwięki, których szybkie zbliżanie się w ciemności powoduje rozszerzanie się nie tylko źrenic, ale również innych otworów w ciele.

(PAP/New Scientist, menonwaves)

[

Obraz

]( http://jegoego.pl/ )

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)