Trwa ładowanie...

W USA wydano książkę o napastowaniu żołnierek służących w Iraku

W USA wydano książkę o napastowaniu żołnierek służących w IrakuŹródło: AP
d135ngz
d135ngz

Zdaniem autorki wydanej w USA książki "The Lonely Soldier: The Private War of Women Serving in Iraq", kobietom służącym w Iraku i Afganistanie, oprócz przydrożnych bomb i zasadzek rebeliantów grożą również gwałty i napastowanie ze strony innych żołnierzy.

Książka oparta jest na rozmowach z 40 żołnierkami, które służyły w strefach walk. Opowiadają one o gwałtach, napastowaniu i molestowaniu ze strony towarzyszy broni.

Niektóre z nich były ostrzegane przez oficerów, aby same nie chodziły do latryn. Jedna z nich zaczęła nosić ze sobą nóż, aby bronić się przed atakami. Jeszcze inne uważają, że zniechęcano je do składania raportów na temat napastowania.

"Horror polega na tym, że robi im to ich własna strona" - uważa autorka książki Helen Benedict, która wykłada dziennikarstwo na Columbia University w Nowym Jorku. Książka ukazała się w środę.

d135ngz

Co dziesiąty żołnierz amerykański służący w Iraku i Afganistanie jest kobietą. Według statystyk Pentagonu cytowanych w publikacji w Iraku walczyło i zginęło więcej kobiet niż w jakimkolwiek innym konflikcie od czasu drugiej wojny światowej.

"Ponieważ kobiety są obecnie dużo bardziej zagrożone i faktycznie walczą, jest to szczególnie tragiczna sytuacja, ponieważ każdy żołnierz powinien móc polegać na swoich towarzyszach, którzy go osłaniają - uważa Benedict. - A jak można polegać, kiedy twoi kompani molestują cię cały dzień albo próbują cię zgwałcić lub faktycznie gwałcą?".

Jak wynika z opublikowanego przez Pentagon w marcu raportu liczba przypadków napastowania seksualnego w całej amerykańskiej armii w 2008 roku wzrosła o 8 proc., a w Iraku i Afganistanie o 25 proc.

(PAP)/keb/ ro/

d135ngz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d135ngz