Wojna na Kaukazie. Siły i środki.
Kiedy 8 sierpnia na Kaukazie rozpoczęła się wojna, niewiele wiadomo było o siłach wszystkich walczących stron. Ilu żołnierzy? Ile czołgów? Kto tak naprawdę zaczął?
W zdezorientowanych i zdawało by się zaskoczonych tą wojną mediach, zobaczyć można było kolumny pancerne i walczących żołnierzy. Widząc takie obrazki nierzadko trudno było zorientować się, co to za armia. Trudno jest również znaleźć opis działań militarnych, strat czy głównych celów.
Strona rosyjska uznaje Gruzję za głównego agresora i winne rozpoczęcia wojny. Fakty są takie, że to właśnie armia gruzińska wkroczyła na teren Osetii Południowej. Nie wdając się w dokładne analizowanie i rozstrzyganie o winie, ani rozstrzygania spraw politycznych i etnicznych, skupmy się na aspekcie militarnym wojny.
Siły zbrojne Gruzji, małego kraju na Kaukazie są niewielkie. Gruzińska armia nie wytrzymuje porównania z potencjałem militarnym wielkiego sąsiada jakim jest Rosja.
ZOBACZ MILITARNY OBRAZ KONFLIKTU GRUZJA - ROSJA >>
Gruzińskie siły zbrojne przed konfliktem z 8 sierpnia liczyły ok. dwudziestu tysięcy ludzi w jednostkach bojowych oraz dalsze dziesięć tysięcy w jednostkach logistycznych i administracji.
Do tego doliczyć trzeba kilkanaście tysięcy rezerwistów. Sprzęt i uzbrojenie armii w dużej mierze pochodzi z czasów ZSRR. Jednak w latach 2004-2008 Gruzja została doposażona w sprzęt zachodni (głównie dzięki staraniom USA i NATO)
oraz uzyskała wsparcie w postaci doradców wojskowych z USA, którzy zajęli się szkoleniem wojska. Przed 8 sierpnia Gruzini posiadali: 82 czołgi T-72 (rosyjskie źródła mówią o 170 czołgach tego typu), 110 czołgów T-55, 150 bojowych wozów piechoty BWP, 80-100 gąsienicowych transporterów opancerzonych oraz około 100 kołowych transporterów opancerzonych. Siłę artylerii gruzińskiej określano na 370 dział, dział samobieżnych oraz systemów rakietowych czytaj więcej...
Piotr Langenfeld
Zobacz również
* Sekty atakują! Sekty plagą XXI w. Sekty atakują! Sekty plagą XXI w.*
* TOP 10 karabinów TOP 10 karabinów*