Wybieramy marynarkę. Zobacz, jak uniknąć wpadki przy zakupie
Marynarka już dawno przestała być kojarzona wyłącznie ze strojem formalnym i przeniknęła do luźniejszych stylizacji. Nic w tym dziwnego, odpowiedni fason i kolor będzie doskonale pasować do płóciennych spodni, jak i jeansów.
11.03.2019 | aktual.: 12.03.2019 15:47
Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, musisz kierować się kilkoma zasadami dobrego stylu, które sprawią, że strój będzie prezentować się wyjątkowo atrakcyjnie.
Marynarka w stylu koordynowanym
Nawet jeśli masz tylko jeden uniwersalny garnitur, warto dokupić do niego odróżniającą się marynarkę i poeksperymentować ze stylem koordynowanym. Ponadczasowa klasyka stawia na granatową marynarkę i ciemnoszare spodnie, jednak nie musisz się ograniczać i możesz dopasować strój, który będzie ci odpowiadać. Pamiętaj jednak, że zgodnie z tradycyjnymi kanonami marynarka powinna być ciemniejsza niż spodnie.
Najważniejszym założeniem stylu koordynowanego jest zestawienie spodni i marynarki, które skrajnie się od siebie różnią, zarówno pod względem koloru czy faktury, jak i użytego materiału. Ponadczasowe będzie połączenie gładkiej, bawełnianej lub lnianej marynarki i flanelowych spodni. Takie połączenie plasuje się nieco niżej jeśli chodzi o stopień oficjalności stroju, a jeśli chcesz postawić na styl smart casual, wybierz marynarkę sportową. Sparujesz ją zarówno z chinosami i skórzanymi butami, jak i na przykład jeansami i trampkami.
Marynarka dopasowana do ramion
Podstawowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze marynarki, jest to, jak na tobie leży. Powinna być naturalnie ułożona i nie zaburzać sylwetki, a ramiona powinny być odpowiednio podkreślone. W marynarce codziennej lepiej zrezygnować ze sztucznego wypełnienia na wysokości barków, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach. Powinna być jednocześnie elegancka i praktyczna.
Jeżeli marynarka po zapięciu marszczy się wokół guzika, a na plecach pojawiają się poziome fałdki, znaczy to, że jest zbyt ciasna i lepiej wybrać szerszy model. Z kolei jeśli marynarka załamuje się na ramionach, na plecach pojawiają się pionowe bruzdy, a barki są słabo zarysowane, prawdopodobnie wybrałeś zbyt duży model. Pamiętaj, że jeśli marynarka ma na tobie dobrze leżeć, to ścieg, który łączy dwie części marynarki z tyłu, powinien iść wzdłuż linii kręgosłupa, a guziki muszą znajdować się na szerokości mostka.
Długość marynarki i rękawów
Przyjmuje się, że uniwersalny rodzaj marynarki powinien zakrywać pośladki w całości lub 3/4. Inni mówią, że powinna sięgać nie dalej niż do połowy kciuka przy rękach ułożonych wzdłuż ciała, w przeciwnym wypadku będzie zaburzać właściwości sylwetki i sprawi, że nawet podczas najpoważniejszych uroczystości nosząca go osoba będzie wyglądać śmiesznie.
Rękawy powinny być natomiast tak dopasowane, by wyeksponować męską biżuterię w postaci zegarka oraz spinek do mankietów. Dlatego po założeniu marynarki dopilnuj, by mankiety koszuli wystawały na około 1-2 cm za rękaw. W ten sposób przy zgięciu ręki rękaw podwinie się na odpowiednią długość.
Zwróć uwagę na klapy
Zwróć również uwagę na to, jak marynarka wygląda po zapięciu. Dobrze dopasowane klapy powinny przylegać do klatki piersiowej po zapięciu guzika. W żadnym wypadku nie powinny się zakrzywiać i rozchodzić na boki. Pamiętaj, że w przeciwieństwie do długości rękawów poprawienie tego mankamentu może być niemożliwe. Dodatkowo, marynarka powinna być na tyle luźna, że po zapięciu bez problemu będziesz w stanie włożyć pod nią na wysokości piersi zaciśniętą dłoń.