CiekawostkiWysocy mężczyźni są bardziej zagrożeni rakiem jąder!

Wysocy mężczyźni są bardziej zagrożeni rakiem jąder!

Naukowcy są zdania, że istnieje silna dodatnia korelacja między ich wzrostem, a prawdopodobieństwem wystąpienia raka jąder u panów. Gdzie przebiega magiczna granica i o ile procent to prawdopodobieństwo rośnie, wraz z każdym kolejnym centymetrem?

Wysocy mężczyźni są bardziej zagrożeni rakiem jąder!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

29.10.2010 | aktual.: 29.10.2010 15:54

"The Independent" publikuje kluczowe wyniki badań przygotowane przez naukowców z prestiżowego Uniwersytetu Yale oraz amerykańskiego National Cancer Institute, obrazujące zależność pomiędzy wzrostem a prawdopodobieństwem wystąpienia raka jąder u mężczyzn. Okazuje się, że szanse na wystąpienie nowotworu rosną o 13% na każde kolejne 5 centymetrów wzrostu. Dodatkowo, brytyjski "Telegraph" dotarł do informacji, mówiących, że zagrożenie czyha głównie na mężczyzn powyżej 1,80 m. Choć oczywiście zdarzają się wyjątki.

[

]( #opinions )

"Daily Mail" z kolei, przedstawia sylwetkę doktora Michaela Blaise'a Cooka, z NCI, który podjął się analizy 13 z 14 do tej pory przeprowadzonych badań na temat wpływu masy ciała i wzrostu na występowanie raka jąder. Badacz dokładnie zagłębił się w literaturę tematu i przejrzał aż 5 764 przypadków, nim wysnuł ostateczne wnioski na łamach "British Journal of Cancer". Okazuje się, że to wzrost ma decydujące znaczenie, natomiast waga wpływa na rozwój nowotworów zarodkowych w minimalnym tylko stopniu.

Problemów nastręcza wykazanie przyczyn tego związku i w tej kwestii naukowcy pozostają bezradni. Przypuszczalnie, hormony wzrostu mają odgrywać jakąś rolę w procesie gromadzenia się komórek rakowych, jednak ten problem należy jeszcze dokładniej zbadać w przyszłości.

POLECAMY:

W tym miejscu warto dodać, że brytyjscy naukowcy uspokajają nie tylko wysokich mężczyzn. Przywołują oni statystyki mówiące, że rak jąder jest nowotworem występującym bardzo rzadko. Na Wyspach boryka się z nim zaledwie 1 na 210 mężczyzn. Dodatkowo, mimo często agresywnego przebiegu, ten konkretny nowotwór jest stosunkowo łatwy w leczeniu, nawet gdy dochodzi do przerzutów odległych.

Oczywiście, teoretycznie niewielka szkodliwość raka jąder nie zwalnia przed podejmowaniem natychmiastowego działania po wykryciu jakichkolwiek zmian. Poza tym, lekarze doradzają profilaktyczne badania palpacyjne raz w miesiącu, zwłaszcza ludziom poniżej 35 roku, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka (20-35).

[

]( #opinions )

Poza wzrostem, innymi czynnikami, które nauka wiąże z wyższą szansą wystąpienia nowotworu jąder są: niezstąpienie jądra, wykryte wcześniej przypadki raka jąder w rodzinie oraz bezpłodność.

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Facet
rakśmierćchoroba
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)