Trwa ładowanie...
d317m7b

Yisrael Kristal - najstarszy mężczyzna na świecie urodził się w Polsce

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Yisrael Kristal - najstarszy mężczyzna na świecie urodził się w Polsce
(AFP)
d317m7b

Yisrael Kristal ma 112 lat i 180 dni. Autorzy Księgi Rekordów Guinnessa oficjalnie potwierdzili, że jest najstarszym mężczyzną świata. Urodził się w Polsce, przeżył dwie wojny światowe, pobyt w łódzkim getcie i obozie koncentracyjnym Auschwitz. Gdy rodzina poinformowała go o wpisie do popularnej księgi, skomentował to słowami: to radość z moich starych dni.

- Nie mam pojęcia, jaki jest sekret mojej długowieczności. Wierzę, że wszystko jest zaplanowane gdzieś wyżej. Znałem silniejszych i mądrzejszych mężczyzn, którzy już dawno nie żyją – przyznał 112-latek, gdy odbierał certyfikat potwierdzający, że na świecie nie ma starszych mężczyzn do niego.

Yisrael Kristal urodził się w 1903 roku niedaleko Żarnowa. Jego ojciec był surowym i ortodoksyjnym Żydem, więc chłopiec otrzymał tradycyjne żydowskie wychowanie. Tata często budził małego Yisraela o piątej rano i kazał mu wypełniać religijne obowiązki. - Nie mogłem odmówić, bałem się - opowiadał po latach.

d317m7b

Miał zaledwie 11 lat, gdy wybuchła pierwsza wojna światowa. Z czasem rodzina przeniosła się do Łodzi, gdzie Yisrael spełniał się jako cukiernik. - To była ciężka praca, musiałem dźwigać 25-kilogramowe worki z cukrem - mówił.

W 1928 roku poślubił swoją wybrankę - Chaję Feige Frucht. Po wybuchu drugiej wojny światowej rodzinę 36-letniego wówczas Yisraela przesiedlono do łódzkiego getta. Tam stracił dwoje dzieci.
W ramach likwidacji getta wraz z żoną deportowano go do Auschwitz. Ona zmarła, jemu udało się ocalić. Gdy obóz został wyzwolony w 1945 roku, Kristal ważył zaledwie 37 kilogramów!

- Społeczność żarnowskiej gminy żydowskiej była bardzo duża i wielu członków rodziny Kryształ spoczywa na miejscowym cmentarzu - mówił na łamach "Dziennika Łódzkiego" Krzysztof Nawrocki, wójt gminy Żarnów.

W 1947 Kristal roku ożenił się ponownie. Jego wybranka miała na imię Batsheva. Doczekali się syna, a w 1950 roku wyemigrowali do Izraela. Tam urodziła im się córka. W Hajfie założył cukiernię, gdzie pracował aż do emerytury. Ma dziewięcioro wnuków.

Dodajmy, że Kristal przejął tytuł najstarszego mężczyzny po śmierci 112-letniego Japończyka.
Yasutaro Koide zmarł pod koniec stycznia 2016 roku. Za dowód w procesie weryfikacyjnym posłużył m.in. polski akt ślubu Yisraela z 1928 roku. Miał wtedy 25 lat.
Z kolei najdłużej żyjącą kobietą jest 115-letnia Susannah Mushatt Jones ze Stanów Zjednoczonych.

(kg)/(gabi)

* Weszli do warszawskich kanałów. "Mogliśmy się tam otruć"*

d317m7b

Podziel się opinią

Share

d317m7b

d317m7b