Zbuduj formę nie tylko na lato. Domowa siłownia w niedużym pokoju
Trening w domu wymaga sporej samodyscypliny, ale niesie ze sobą wiele korzyści. Nie trzeba tracić czasu na dojazdy, martwić się o sprawność sprzętu czy stać w kolejce po hantle, które akurat będą potrzebne do wykonania danego ćwiczenia. Oto, jaki sprzęt powinien lub może znaleźć się w prostej domowej siłowni.
11.01.2022 10:06
Ławka treningowa
To nieodzowny element każdej siłowni w tak zwanych strefach wolnych ciężarów. Może służyć do wyciskania, brzuszków i wielu innych ćwiczeń, które pomogą zbudować i utrzymać formę przez cały rok. Choć sprzęt do domowych zastosowań nie musi być aż tak pancerny i drogi jak ten używany w klubach fitness, ale warto zadbać o dobrą jakość.
Przy zakupie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na maksymalne dopuszczalne obciążenie i tutaj już w modelach poniżej 1 tys. zł znajdziecie takie, które spokojnie wytrzymają ciężar powyżej 200 kg. To oznacza, że można na nich wykonywać także intensywne ćwiczenia z mniejszymi obciążeniami bez ryzyka, że coś się stanie.
Ważne są możliwości ławki. Optymalnym rozwiązaniem będzie zakup regulowanej. Tu trzeba zapoznać się z opcjami regulacji siedziska i oparcia - im większy wybór kątów nachylenia, tym lepiej. Rozmiar również ma znaczenie, jeżeli pokój przeznaczony do ćwiczeń ma małą powierzchnię. Wiele modeli posiada dodatkowe kółka, które pozwolą łatwo schować sprzęt po skończonym treningu.
Hantle czy kettle?
Kwestia wyboru rodzaju obciążenia nie należy do najprostszych. Przy ćwiczeniach izolowanych najlepiej sprawdzają się właśnie hantle, których używa się głównie przy treningu górnych partii ciała. Można trafić na modele z regulacją obciążenia lub kupić zestaw o zróżnicowanej masie. Choć przyjmuje się, że służą one głównie do budowania górnych partii ciała, to z powodzeniem można ich używać także do wykroków, chodzenia po schodach czy ćwiczeń mięśni łydek.
Tak zwane kettle to inaczej kettlebells, które są niczym innym jak kulowymi hantlami wyposażonymi w uchwyt. Możliwości regulacji obciążenia są tu nieco mniejsze, ponieważ do 12 kg mamy zazwyczaj przeskok o 2 kg, a dalej sięga on nawet 4 kg. Choć kettle służą głównie do treningu siły dynamicznej, to można je także wykorzystać przy ćwiczeniach statycznych takich jak różnego rodzaju wyciskanie. Często trening z kettlami odbywa się bez użycia ławeczki treningowej, ale można na przykład kupić steper i jeszcze bardziej urozmaicić trening.
Akcesoria dodatkowe
Niezależnie od tego, czy w pokoju stanie ławeczka, czy będą to kettle i steper, warto zainwestować w dobrą matę do ćwiczeń. Można złączyć dwie lub trzy klasyczne, cienkie maty, na których stanie sprzęt. Na rynku są także maty o grubości 1 lub 2 cm, które doskonale sprawdzą się podczas treningu z kettlami i wytłumią kroki czy podskoki. Dodatkowo w obu przypadkach zabezpieczycie podłogę przed zarysowaniem przez ławeczkę czy steper.
Ważnym elementem treningu jest rozgrzewka. Na siłowni można wykonać ją na przykład na bieżni, rowerze treningowym lub orbitreku, ale mając niewiele miejsca ciężko będzie zmieścić taki sprzęt do pokoju. Tu z pomocą może przyjść skakanka, która przy zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń i rozsądnego tempa przygotuje ciało do dalszego wysiłku.
Prostym i tanim gadżetem, który pomoże w treningu siłowym, jest drążek rozporowy, na którym wykonacie podciąganie i zbudujecie mocne plecy. Kupując go, warto zwrócić uwagę na dopuszczalne obciążenie, wygodę chwytu i maksymalną szerokość. W tym pierwszym przypadku przyrządy często są w stanie udźwignąć nawet 250 kg. Istotny będzie także sposób montażu. Najbezpieczniejszy zakłada możliwość przykręcenia do futryny.