Trwa ładowanie...

Zmienił(a) płeć, stracił(a) emeryturę

Zmienił(a) płeć, stracił(a) emeryturęŹródło: Jupiterimages
d3a00ve
d3a00ve

* Pewnie nie raz Twoje serce ścisnęło się z trwogi na wieść o tym, że politycy zamierzają zatroszczyć się o system emerytur, a także przedłużenie naszej aktywności życiowej poprzez przesunięcie wieku emerytalnego o kolejne kilka lat, zabierając nam tym samym możliwość zwiedzania antypodów świata (w końcu polskiego emeryta stać, nie?).*

Kobiety, jak wiadomo, mogą przechodzić na emeryturę wcześniej niż mężczyźni, mimo że żyją dłużej, ale zostawmy to - przecież nie będziemy odmawiać naszym drogim towarzyszkom wspólnego życia i twórczyniom tysięcy hektolitrów zupy pomidorowej na obiad, dłuższego odpoczynku. Czy jednak ktoś, kto jest kobietą zaledwie od 9 lat, ma prawo do kobiecych przywilejów emerytalnych?

68-letni transseksualista Cristopher/Christine Timbrell stał(a) się kobietą w wieku 59 lat. Na zmianę zdecydował(a) się późno, ale nie traktujcie tego jak fanaberii faceta wieku przejrzałego - ponoć od zawsze czuł(a) się więźniem w ciele mężczyzny. Ani to, ani przebyta operacja zmiany płci nie przeszkadza mu/jej cieszyć się szczęściem małżeńskiego stadła - od ponad 43 lat pozostaje w sakramentalnym związku z kobietą swojego życia i ma dwoje dorosłych dzieci. Operacja zmiany płci niczego nie zmieniła, ale nietypową małżeńską sielankę zakłóciło... a jakże, państwo!

d3a00ve

Zaczęło się od tego, że Timbrell wystąpiła z wnioskiem o wypłacenie jej zaległej emerytury - jako mężczyźnie przysługiwałaby mu od 65 roku życia, ale jako kobiecie już od 60 roku życia - chodziło zatem o kwoty z 5 lat, zatem gra była warta świeczki (pamiętajcie, że to brytyjskie warunki, starczy na waciki, a nie na serek topiony).

Sąd uznał, że wniosek jest bezzasadny, bo Timbrell nie może pobierać emerytury jak kobieta, ponieważ... ma żonę! Władze nie zakwestionowały zatem w ogóle prawa transseksualisty do kobiecej emerytury, mimo że większość swojego życia była mężczyzną.

d3a00ve

Postawił za to jeden warunek dla wypłacenia zaległej "damskiej" emerytury: rozwód z żoną! Dopiero bowiem po rozwiedzeniu się z kobietą, Timbrell zostanie uznana przez system emerytalny państwa za kobietę!

Rzecz w tym, że małżonkowie absolutnie nie chcą się zgodzić na takie rozwiązanie, mimo że wystarczyłby fikcyjny rozwód, a oni sami mogliby wstąpić w związek polegający na umowie cywilnej, dostępny np. dla homoseksualistów. Timbrell jest jednak oburzona: "To nie byłoby właściwe. Nie jesteśmy homoseksualistami".

d3a00ve

Czyli sytuacja jest jasna, klarowna i prosta jak konstrukcja cepa: według sądu o płci człowieka sądzi się po tym, jakiej płci jest małżonek, a osoba, która stała się kobietą i pozostaje w związku z drugą kobietą, nie jest w związku homoseksualnym.

Jedyne, co z tego wszystkiego da się zrozumieć, to chrapka na sumę pięcioletniej emerytury.

d3a00ve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a00ve