DziewczynyNarkomani mniej uciążliwi!

Narkomani mniej uciążliwi!

Narkomani mniej uciążliwi!
Źródło zdjęć: © JupiterImages/EAST NEWS

27.02.2008 | aktual.: 07.04.2017 13:30

None

Narkotyki są powszechnie potępiane, widzi się w nich tylko i wyłącznie zło, co nie jest przecież pozbawione podstaw – powodują degradację, fizyczną i psychiczną, są podłożem wielu przestępstw, wreszcie – o ile biorący się w porę nie zatrzyma – prowadzą do nieuchronnej śmierci.

Niemniej jest narkotyk, który jest nie tylko legalny, ale i powszechnie dostępny. Używka, z rozpowszechniania którego państwa, w których jest sprzedawany, ciągną niezłe zyski.

Alkohol bo o nim mowa, jest legalny w całym nie-muzułmańskim świecie. Jedynie islam wpisał go na listę środków zakazanych.

Zobacz również

1 / 13

Narkomania legalna

Obraz
© JupiterImages/EAST NEWS

Wedle wszelkich definicji narkotyki to substancje zmieniające świadomość, przyjmowane w celu czasowej zmiany nastroju, po jakimś okresie używania powodujące uzależnienie fizyczne i psychiczne.

Alkohol charakteryzuje się wszystkimi wymienionymi cechami, więc w takim rozumieniu jest narkotykiem i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości.

Jeśli spojrzeć na statystyki dotyczące uzależnionych od narkotyków i alkoholu, to okaże się że bije on wszelkie ponure rekordy: liczby uzależnionych, kosztów ich leczenia, kosztów leczenia chorób wywołanych przez jego nadużywanie, szkód wywoływanych przez uzależnionych od niego w zakładach pracy, popełnianych przestępstw, a także liczby zgonów.

Zobacz również

2 / 13

Narkomania legalna

Obraz
© JupiterImages/EAST NEWS

Alkohol jest przy tym środkiem zmieniającym świadomość, od którego uzależnić się jest bardzo łatwo, być może najłatwiej, bo nie tylko, że jest dostępny praktycznie wszędzie, dodatkowo niepostrzeżenie wsiąkł w nasze rodzime obyczaje.

Nie ma prawie imprezy bez wódki czy wina.

Mało kto wychodzi „w miasto” bez kilku (czy nawet kilkunastu) "głębszych". I dotyczy to obojga płci.

A także i nieletnich. A wiedzieć należy, że – co potwierdzą wszyscy zajmujący się zawodowo problemami związanymi z uzależnieniem od alkoholu – małolaty i kobiety uzależniają się najszybciej

Zobacz również

3 / 13

Narkomania legalna

Obraz
© JupiterImages/EAST NEWS

Statystyki dotyczące małolatów porażają – ponad 95% szesnastolatków i ponad 96% osiemnastolatków przynajmniej raz w życiu sięgnęło po alkohol, ponad 65% tych pierwszych pije przynajmniej raz w miesiącu, tych drugich – prawie 70%.

Szesnastolatki gustują w piwie – mniej lub bardziej regularnie pije je prawie 40% z nich. Osiemnastolatki preferują wódkę – pija ją ponad 50% z nich.

Przynajmniej raz w życiu solidnie upiło się niemal 60% szesnastolatków i prawie 80% osiemnastolatków.

Zobacz również

4 / 13

Narkomania legalna

Obraz
© JupiterImages/EAST NEWS

I – co poraża jeszcze bardziej – dziewczęta bynajmniej nie ustępują znacząco w piciu chłopcom – 91% szesnastolatek i 96% osiemnastolatek piło się przynajmniej raz w życiu, prawie 30% tych pierwszych i ponad 70% drugich piło wódkę, przynajmniej raz upiło się 50% szesnastolatek i 70% osiemnastolatek.

Przerażające? Zdecydowanie tak – szczególnie, że picie „przynajmniej raz w miesiącu” obejmuje także picie dwa, trzy i cztery razy na miesiąc – więc picie już regularne. A takie regularne „towarzyskie” picie od uzależnienia dzieli już tylko kilka kroków, które robi się zupełnie nieświadomie.

Zobacz również

5 / 13

Narkomania legalna

Obraz
© JupiterImages/EAST NEWS

Przymus picia, niekoniecznie ciągłego, to już wymierne straty, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że – według różnych źródeł – uzależnionych od alkoholu jest od 2,5 do 3 milionów rodaków.

Przesada? Wystarczy się dobrze dookoła siebie rozejrzeć. W 2001 roku w placówkach lecznictwa odwykowego zarejestrowanych było – dobrowolnie lub z nakazu sądowego – 150 tys. uzależnionych. Tylko 33% z nich mogło skorzystać z nowoczesnej i skutecznej terapii.

Przy czym tylko około 25% z leczonych nie wraca już do picia. Uzależnieni od alkoholu są częstymi pacjentami przychodni rejonowych i specjalistycznych, odwiedzających je z powodu zaburzeń układu trawiennego, krążenia, neurologicznego, chorób płuc, nowotworów, urazów itd..

Jeśli wziąć pod uwagę te 2,5-3 milionów, to koszty okażą się astronomiczne.

Zobacz również

6 / 13

Narkomania legalna

Obraz
© JupiterImages/EAST NEWS

Poważne problemy z alkoholem ma 15-25% nieletnich w wieku 15-18 lat, zarówno chłopców, jak i dziewcząt.

Piją oni przede wszystkim piwo – badania rynku wskazują na to, że wzrost spożycia napojów na bazie chmielu wśród 15-19-latków jest istotnym źródłem wysokich zysków przemysłu piwnego.

A pamiętać należy, że liczba pijących i upijających się (a jakże!) regularnie małolatów rośnie w oszałamiającym tempie.

I to pomimo oficjalnego zakazu sprzedaży alkoholu,„osobom poniżej 18 roku życia”.

Zobacz również

7 / 13

Odpowiadać nie trzeba - pytania są retoryczne

Obraz
© JupiterImages/EAST NEWS

Uzależnienie od alkoholu i picie nie odbija się tylko na samym uzależnionym – jest powodem problemów 4-5 milionów członków ich rodzin, cierpiących na schorzenia psychosomatyczne i zaburzenia emocjonalne spowodowane chronicznym stresem i przemocą domową – fizyczną i psychiczną.

Te osoby dotyka także demoralizacja, ubóstwo, a co za tym idzie - obniżenie szans życiowych.

Nałogowe picie ma znaczący wpływ na życie zawodowe uzależnionych – co prawda zmniejszyło się picie w pracy, to jednak na skutek spożycia alkoholu w firmie lub przyjścia do pracy na potężnym kacu dochodzi ciągle do wypadków, nieobecności itp. zjawisk – około 20% zatrudnionych przyznaje się do picia w pracy, a prawie 30% do tego, że była picia świadkiem.

Zobacz również

8 / 13

Narkomani mniej uciążliwi!

Obraz
© JupiterImages/EAST NEWS

A przecież picie w pracy prędzej czy później prowadzi do zwolnienia – wskutek jej porzucenia, bądź też po prostu "dyscyplinarki".

Zobacz również

9 / 13

Narkomani mniej uciążliwi!

Obraz
© JupiterImages/EAST NEWS

Uzależnienie od alkoholu łączy się także często z przestępstwem – circa 40% sprawców różnych przestępstw – przeciwko zdrowiu i mieniu, czyli rozbojów i kradzieży było pod wpływem alkoholu.

Ponad 80% łapiących się za przemoc domową cechowało się mniejszą lub większą nietrzeźwością – a ile przypadków takiej przemocy nie jest zgłaszanych? a ile rodzin cierpi w milczeniu?

Zobacz również

10 / 13

Narkomani mniej uciążliwi!

Obraz
© JupiterImages/EAST NEWS

Jak więc widać – nie ma porównania z narkomanami, oszałamiającymi się nielegalnymi narkotykami.

Klasyczny narkoman już raczej wyniesie coś z domu lub ukradnie, alkoholik nie wyniesie, bo już to dawno zrobił – posunie się więc do kradzieży lub rozboju.

Po co jednak o tym wszystkim przypominać, lub też – po co to wszystko nagłaśniać?

Zobacz również

11 / 13

Narkomani mniej uciążliwi!

Obraz
© JupiterImages/EAST NEWS

Ano po to, żeby nie tylko specjaliści zajmujący się szeroko pojętymi problemami alkoholowymi mieli tego świadomość.

Żeby każdy, kto sięga po kolejną flaszkę miał w pamięci to, że i on może się uzależnić – bez względu na płeć czy wiek. Żeby każdy zdawał sobie sprawę z tego, że wpływy z akcyzy pobieranej od sprzedaży stanowią tylko niewielki procent kosztów generowanych przez nadużywanie alkoholu w postaci kosztów leczenia, wypadków drogowych, zaangażowania wymiaru sprawiedliwości, systemu opieki społecznej i ubezpieczeń; przedwczesnej umieralności itd.

Szacuje się, że koszty te wynoszą 22-35 mld zł rocznie.

Zobacz również

12 / 13

Narkomani mniej uciążliwi!

Obraz
© JupiterImages/EAST NEWS

Wpływy z akcyzy na te cele, to tylko około. 6,8 mld zł. Czy ogłosić więc prohibicję? Pozamykać przytulne puby?

Zrezygnować z piwa obecnego na prawie każdej imprezie masowej i plenerowej? Czy koleżeńskiego grillowania pod skrzynkę piwa? Absolutnie nie – przykład amerykański z lat 30tych ubiegłego wieku wskazuje na to, że prowadzi to tylko do gwałtownego rozwoju przestępczości, i to zorganizowanej, na wielką skalę.

Należy raczej stale nagłaśniać sprawy związane z problemami alkoholowymi i uświadamiać dokładnie każdemu, że i on może się uzależnić. I – oczywiście – rozpowszechniać wiedzę na temat leczenia i zapobiegania problemom alkoholowym.

Zobacz również

13 / 13

Narkomani mniej uciążliwi!

Obraz
© JupiterImages/EAST NEWS

Zobacz również

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)