Alfabet Morse'a – jak używać?
Alfabet Morse'a nie jest stosowany już tak często jak dawniej. Żeglarze, traperzy i osoby lubiące survival powinny jednak wiedzieć, jak używać alfabetu Morse'a.
19.04.2017 | aktual.: 23.03.2019 21:04
Alfabet Morse'a - historia
Alfabet Morse'a wymyślili w 1838 roku dwaj wynalazcy, Alfred Lewis Vail oraz Samuel Morse, od nazwiska którego pochodzi nazwa tego alfabetu. Alfabet Morse'a to dźwiękowy, świetlny lub elektryczny odpowiednik liter alfabetu. Symbolami stosowanymi w alfabecie Morse'a są kreski oraz kropki. Kropki są substytutem krótszych sygnałów, a kreski – sygnałów dłuższych.
Alfabet Morse'a jest częścią składową szerszego pojęcia, jakim jest kod Morse'a. Obejmuje on nie tylko odpowiedniki alfabetu, ale także cyfr oraz znaków specjalnych.
Kto używa alfabetu Morse'a? W dzisiejszych czasach alfabet Morse'a zszedł na dalszy plan. Korzystają z niego głównie amatorzy-radiotechnicy, gdyż jest im on potrzebny do posługiwania się samodzielnie zrobionymi sprzętami radiowymi. Alfabet Morse'a powstał jednak dwa wieki temu z myślą o stosowaniu go wespół z telegrafem. Następnie używany był przede wszystkim w radiowej telekomunikacji.
Alfabet Morse'a – podstawy
Żeby wiedzieć, jak używać alfabetu Morse'a, przyda się metoda Farnswortha. Donald Farnsworth, od nazwiska którego pochodzi określenie tej metody, doszedł do wniosku, że nauka alfabetu Morse'a powinna uwzględniać dłuższy odstęp między konkretnymi znakami.
Ten, kto korzysta z metody Farnswortha, może dzięki odstępowi pomiędzy znakami z łatwością rozpoznać każdy dźwięk przyporządkowany do danego znaku alfabetu Morse'a. Mimo dłuższych odstępów odpowiadający danemu znakowi dźwięk, który słyszymy, brzmi nadal prawidłowo.
Nad tym, jak nauczyć się alfabetu Morse'a, eksperymentował też psycholog Ludwik Koch. Metoda Kocha, bo tak nazywa się jego pomysł, nie opiera się jednak na wydłużeniu odstępów między konkretnymi znakami. Nauka alfabetu Morse'a metodą Kocha polega na rozpoczęciu od słuchania jedynie dwóch znaków. Kolejne są uwzględniane dopiero wtedy, kiedy uczeń jest w stanie rozróżnić i zapisać już usłyszane znaki.
Alfabet Morsa – jak używać?
Kreski w alfabecie Morse'a oznaczają sygnał tak długi, jak co najmniej 3 kropki. Przerwa, która występuje między danymi znakami alfabetu Morse'a, musi trwać jedną kreskę. Inaczej niż przerwa pomiędzy elementami danego znaku, która trwa jedną kropkę. Trzy kreski to z kolei odstęp w jednym wyrazie między kilkoma grupami znaków, które tworzą ten wyraz.
Stosowanie alfabetu Morse'a ma miejsce również w komunikacji niewerbalnej, na przykład w postaci gestów, które przydają się w survivalu. W tym przypadku uniesione w górę ręce są odpowiednikiem kropki. Z kolei ręce rozłożone na boki, prostopadle do tułowia, w alfabecie Morse'a oznaczają kreskę.
Stosunkowo proste jest używanie alfabetu Morse'a przy pomocy świetlnych sygnałów. Sygnał, który odpowiada kropce alfabetu Morse'a, trwa 1 sekundę. Kreska jako sygnał świetlny trwa 3 sekundy.
To, jak używać alfabetu Morse'a, jest więc zależne od okoliczności i rzeczy, którymi dysponujemy. Czasami nie mamy pod ręką ani latarki, ani smartfona, ani jakiegokolwiek innego gadżetu elektronicznego czy nawet zwykłej kartki papieru. Dlatego warto wiedzieć, jak użyć alfabetu Morse'a za pomocą gestów.