Trwa ładowanie...
d18dp0b

Buty wizytowe – jakie wybrać?

Buty wizytowe na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, jednak każdy rodzaj ma inny stopień formalności i jest odpowiedni na inną okazję. Zobacz, jakie buty wizytowe wybrać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wizytowe buty męskie różnią się detalami, np. sposobem szycia
Wizytowe buty męskie różnią się detalami, np. sposobem szycia (iStock.com, Fot: Mikko Lemola)
d18dp0b

Buty wizytowe – oksfordy oraz derby

Buty, które wedle zasad etykiety uchodzą za najbardziej formalne, noszą nazwę oksfordów. Są to sznurowane modele o smukłym kopycie, które mają zamkniętą obłożynę zakrywającą język. Zamknięta obłożyna to wszyty pod spód przyszwy fragment materiału, przez który przeciąga się sznurówki. Jest to najbardziej charakterystyczna cecha tego typu obuwia.

Najbardziej odświętne są czarne oksfordy i te właśnie nadają się na uroczyste okazje, np. ślub, wesele. Mniej formalne są oksfordy w kolorze brązowym i takie będą odpowiednim wyborem do dziennego garnituru przeznaczonego np. do pracy.

Derby przypominają oksfordy, ale mają otwartą obłożynę. Oznacza to, że fragmenty materiału z dziurkami na sznurówki są wszyte na zewnątrz obuwia. Wedle zasad etykiety derby nadają się przede wszystkim na mniej formalne okazje odbywające się w dzień. Będą więc dobrym wyborem do garnituru sportowego lub jeansów i luźnej marynarki.

d18dp0b

Buty wizytowe – monki, lotniki, loafersy, brogsy

Na rynku znajdziemy również mniej popularne monki, lotniki i loafersy. Lotniki to fason, który jest szyty z jednego, wyprofilowanego kawałka materiału i zawiera tylko jeden szew na pięcie. Monki zamiast sznurowadeł mają jedną lub dwie klamry, najczęściej wykonuje się je z zamszu. Loafersy to typ wsuwany, przypominający mokasyny. Wszystkie modele będą odpowiednie na mniej formalne okazje.

Brogsy to z kolei rodzaj zdobienia, a nie osobny fason. Brogsami mogą więc być zarówno derby, jak i oksfordy czy monki. Tego typu obuwie charakteryzuje się dziurkami ułożonymi w różne wzory. Podobnie jak wyżej wymienione fasony również jest przeznaczony do eleganckich, ale mniej odświętnych stylizacji.

d18dp0b

Podziel się opinią

Share

d18dp0b

d18dp0b