Trwa ładowanie...

Islamska poligamia - raj dla mężczyzn?

Share
Islamska poligamia - raj dla mężczyzn?
Źródło: AFP
dws3pf6

Islamskie wielożeństwo postrzegane jest na Zachodzie jako coś zupełnie odmiennego, egzotycznego, w pewnym stopniu nawet… abstrakcyjnego. A jednak… dla wielu mężczyzn muzułmańskie rozwiązania dotyczące instytucji małżeństwa jawią się jako bajka, idealny układ, w dodatku usankcjonowany prawnie.

Rzeczywistość jest jednak znacznie bardziej skomplikowana. Prawo islamskie wprawdzie dopuszcza poligamię, a dokładniej poligynię (związek mężczyzny z wieloma kobietami), jednak zgodnie z zapisem Koranu muzułmanin może ożenić się dwoma, trzema lub czterema kobietami pod warunkiem, że będzie w stanie zapewnić im utrzymanie i bezpieczeństwo. Nie wolno mu zaniedbywać ani też faworyzować żadnej z nich, co dotyczy zarówno kwestii materialnych, emocjonalnych jak i seksualnych.

dws3pf6

Mężczyzna, który decyduje się na kilka żon, musi więc liczyć się z kilkakrotnie większymi wydatkami. Za każdą z żon trzeba zapłacić mahr – rodzaj posagu, który mężczyzna, zgodnie z nakazem Koranu, wnosi do małżeństwa, jako zabezpieczenie dla kobiety na wypadek rozwodu. Jego wysokość zależy od pozycji rodziny, zazwyczaj jednak na taki luksus mogą pozwolić sobie jedynie najbogatsi.

CZY TO FAKTYCZNIE RAJ DLA MĘŻCZYZN? >>
Dla przeciętnego muzułmanina utrzymanie kilku kobiet w warunkach, w jakich żyły przed ślubem jest praktycznie niemożliwe, a pogorszenie statusu materialnego jest jednym z powodów, dla którego żona może wystąpić o rozwód. Do tego dochodzi czynnik psychologiczny - zgodnie z tradycją muzułmańską mężczyzna, który nie potrafi utrzymać rodziny traci honor i zasługuje na hańbę.

Stosunek do wielożeństwa i ogólnie roli kobiet w życiu społecznym jest zróżnicowany w zależności od kraju. W ortodoksyjnych społecznościach islamskich, na przykład w Arabii Saudyjskiej, kobiety żyją zamknięte w domach. Wychodzić na zewnątrz mogą bardzo rzadko, zazwyczaj do meczetu, szczelnie okryte burką, tak, aby nie padł na nie wzrok obcego mężczyzny. Każde działanie ze strony obcych, wymierzone przeciwko kobiecie, odbierane jest jako uszczerbek na honorze mężczyzny i zobowiązuje go do zemsty.więcej...

*Seks i Religia: BuddyzmSeks i Religia: Buddyzm*

*Seks i Religia: IslamSeks i Religia: Islam*

dws3pf6

Podziel się opinią

Share
dws3pf6
dws3pf6