Trwa ładowanie...
02-10-2007 10:16

Najstarszy zawód świata - początki

Najstarszy zawód świata - początkiŹródło: Jupiterimages
d33i973
d33i973

Prostytucją od najdawniejszych czasów zajmowały się kobiety, jak i mężczyźni. Powody uprawiania tego zawodu były rozmaite, począwszy od religijnych po rodzinne i oczywiście materialne. Jej występowanie poświadczone jest w tekstach starożytnych cywilizacji, krajów śródziemnomorskich, a także Indii. Prostytucja była nie tylko tolerowana przez władze i Kościół w Europie, ale nawet niekiedy wspierana, traktowano ją jako tzw. „mniejsze zło”. Od XVII wieku nasiliły się tendencje zmierzające do ograniczania zjawiska prostytucji, lecz nigdy się to nie udało.

W starożytności występowały dość interesujące formy tej profesji, a mianowicie :
prostytucja gościnna, polegająca na wzajemnej wymianie uprzejmości z kimś obcym, nieznanym, komu nie można było odmówić prawa gościnności. Wedle tradycji Chaldejczyków gościowi należało oddać do dyspozycji wszystko, czym gospodarz dysponował, nie wyłączając jego żony czy córki.

Ta forma prostytucji istniała także w innych krajach. Następną formą była prostytucja sakralna, inaczej obrzędowa, kultowa, czy też religijna, zapoczątkowali również Chaldejczycy: każda kobieta raz w życiu musiała spełnić obowiązek oddania swego ciała za pieniądze przypadkowemu mężczyźnie. Odbywało się to w świątyni, a pobrana opłata przeznaczona była dla bogini.

Francuski historyk Jean Bottero przeprowadził badania nad prostytucją w starożytnej Mezopotamii, a ich wyniki opublikował w pracy. Z analizy tekstów pozostawionych przez tą cywilizację wynika, iż pierwszymi kobietami, które oddawały się w Sumerze - prostytucji sakralnej, aby uhonorować boginię płodności, Innanę, były „kobiety sterylne”, które były bezpłodne. Służyły bogini i stawały się małżonkami wszystkich mężczyzn!...

d33i973

Zobacz również

* Był sobie singiel...*

* Rozwód czy separacja, a dziecko? Rozwód czy separacja, a dziecko?*

*Jeśli zdradzisz – możesz zginąć!Jeśli zdradzisz – możesz zginąć!*

Kult bogini - kochanki, obecny we wszystkich społecznościach antycznych, posiadały pewien wspólny, istotny element, zbliżenie seksualne mężczyzn ze świętymi prostytutkami, kobietami lub mężczyznami, zwykle wykastrowanymi, będącymi na służbie bogini.

d33i973

Te zbliżenia miały na celu odnowienie mocy płodnej wiernych, a moc ta miała rozszerzyć swe pozytywne działanie na płodność ziem i zwierząt domowych. Dziś jeszcze można spotkać kobiety z danego plemienia, oddające się prostytucji sakralnej.

Starożytni Żydzi w ramach monoteizmu ustanowili system zakazujący oddawania hołdu poszczególnym bóstwom, zakazując także prostytucji sakralnej. Kupczeniem ciałem nie mogły się zajmować Żydówki, lecz pozwalano na to innym kobietom, w rzeczywistości zakaz funkcjonował w sposób niejednoznaczny, ponieważ „prostytutką” nie była nazwana kobieta, którą ojciec oddawał za pieniądze, ale ta znajdująca się pod kuratelą mężczyzny, który bez jej przyzwolenia sprzedawał lub oddawał jej ciało. Ojcowie na bliskim Wschodzie mogli sprzedać usługi swych córek od momentu ukończenia przez nie trzech lat.

W Średniowieczu tradycja chrześcijańska uważała prostytucję za mniejsze zło. Augustyn z Hippony sądził, że jest ona rzeczą naturalną i pozwala na ochronę kobiet i młodych dziewcząt przed pożądaniem mężczyzn. Miasta i osady otwierały oficjalne miejskie domy publiczne lub też wskazywały na dzielnice miast, w których prostytucja była tolerowana.

d33i973

Od połowy XVI wieku dążenie do organizowania prostytucji zaczęło maleć i w całej Europie zamykano domy publiczne, tak w krajach protestanckich jak i katolickich.

We Francji dekret zakazujący ich istnienia został wydany w 1560 roku. Od tego czasu walczono z prostytucją, jednak z różnymi skutkami. W Paryżu w połowie XIX wieku istniało około 200 przybytków oficjalnych, będących pod kontrolą policji i lekarzy, ale pod koniec tego samego wieku było ich już tylko około 60, w wyniku pojawienia się burdeli nieoficjalnych, liczących wtedy 15 000 prostytutek.

Od 1870 do 1900 roku liczba oficjalna kobiet uprawiających nierząd wynosiła 155 000, tymczasem policja zatrzymała w tym samym okresie około 725 000 innych, pracujących poza zinstytucjonalizowanymi ramami.

d33i973

Burdele paryskie prześcigały się w tym okresie w oferowaniu specjalizacji w ramach wszelkiego rodzaju perwersji. Stanowiły przybytki przyjemności i wyrafinowania erotycznego.

Odwiedzali je chętnie także goście spoza miasta. Prostytutki były rekrutowane spośród młodych dziewcząt, które zostały pozostawione na marginesie społecznym.

A jak dzisiaj przedstawia się ten temat - o tym już wkrótce !

Zobacz również

* Był sobie singiel...*

* Rozwód czy separacja, a dziecko? Rozwód czy separacja, a dziecko?*

*Jeśli zdradzisz – możesz zginąć!Jeśli zdradzisz – możesz zginąć!*

d33i973
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33i973