Trwa ładowanie...

Nie zabłądzisz na szlaku. Kompas dla survivalowca

Długie, wielogodzinne marsze z mapą w ręku, biwak w lesie czy nawet wycieczka w rodzinnym gronie - kompas przyda się właściwie podczas każdego wypadu za miasto. Dobre urządzenie uchroni cię przed "zejściem na manowce".

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Nie zabłądzisz na szlaku. Kompas dla survivalowcaŹródło: Shutterstock.com
d1w4wva

Wybierając się na szlak, nie zawsze możesz mieć pewność, że przez cały czas będziesz trzymać się wyznaczonej ścieżki. Jeśli napotkasz trudności bądź niedługo zapadnie noc, możesz zdecydować się na ryzykowne posunięcie i wybranie drogi na przełaj. W gąszczu łatwo jest zgubić kierunek, dlatego warto mieć przy sobie prosty gadżet, który pozwoli ci odnaleźć się w trudnej sytuacji.

Tradycyjny czy cyfrowy?

Kompas to pudełko z zamkniętą w nim igłą magnetyczną, która ustawiona jest na podziałce, zwaną również różą wiatrów. Większość nowoczesnych kompasów wypełniona jest płynem, który stabilizuje igłę, tym samym ułatwiając jego odczytywanie. Gadżet teoretycznie jest całkowicie niezawodny, jednak jeśli w pobliżu znajdują się inne magnesy, przedmioty ze stali ferromagnetycznej czy linie przewodzące prąd o wysokim napięciu, odczyt może być zakłamany. Niech nie zdziwi cię więc fakt, że w szczerym polu pod liniami napięcia kompas zacznie lekko wariować.

Ciekawym rozwiązaniem jest kompas elektroniczny. Urządzenie jest o wiele bardziej dokładne i mniej podatne na zakłócenia. Urządzenie wykorzystuje informacje o położeniu i sygnały wysyłane z satelity. Kompasy cyfrowe można ponadto zsynchronizować z nawigacją GPS. Takie gadżety są jednak sporo droższe niż tradycyjne kompasy. Survivalowcy obstają głównie przy tradycyjnych urządzeniach.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Stosunek ceny do jakości

Choć w teorii wszystkie kompasy tradycyjne działają tak samo, to czasem warto rozważyć zakup nieco droższego przyrządu. Przede wszystkim jest wykonany z bardziej wytrzymałych materiałów. Przy dobieraniu sprzętu na wyprawę warto postawić na niezawodność. Mając w plecaku wytrzymały kompas, nie ryzykujesz tego, że urządzenie się potłucze, jeśli wrzucisz je luzem. Taki kompas będzie w stanie przetrwać nawet najgorszą niepogodę.

Mnóstwo przydatnych akcesoriów

Kompas może przyjąć formę niewielkiego breloczka bądź praktycznej karty, które możesz włożyć do portfela. Nieocenionym atutem będzie specjalna podstawka, na której umieszczono różne skale do odczytywania odległości na mapie. Dzięki nim będziesz w stanie zaplanować swoją podróż z dużą dokładnością.

Dodatkowym przydatnym gadżetem jest lusterko sygnalizacyjne oraz wskaźnik, który pozwoli ci wyznaczyć azymut. Jest to kąt pomiędzy północną częścią południka i danym kierunkiem poziomym. Gdy zorientujesz się w sytuacji na szlaku i wybierzesz kierunek, w którym musisz się poruszać, ustaw się tak, aby igła kompasu była skierowana w tę samą stronę co znacznik północy na zewnętrznej tarczy. Wtedy należy zapamiętać kąt, który pokrywa się ze wskaźnikiem miejsca, do którego zmierzasz. Trzymając się wyznaczonego kierunku i zerkając co jakiś czas na kompas, możesz być pewnym, że trafisz prosto do celu.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1w4wva
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w4wva
d1w4wva