HobbyNóż dla człowieka lasu. W grę wchodzą nie tylko myśliwskie

Nóż dla człowieka lasu. W grę wchodzą nie tylko myśliwskie

Podczas survivalowej wyprawy na łono natury warto mieć przy sobie praktyczne narzędzie, które będzie pomocne podczas prac obozowych. Wbrew pozorom jest lepszy wybór niż klasyczny nóż myśliwski. Zainwestuj w nóż do zadań specjalnych.

Nóż dla człowieka lasu. W grę wchodzą nie tylko myśliwskie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

21.05.2019 12:43

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że ostrze na wypad survivalowy nie powinno być zbyt duże. Wszelkiego rodzaju maczety i kukri przydadzą się raczej w gęstym buszu, którego próżno szukać w polskich lasach. Mniejsze ostrze pozwoli nam na wykonywanie bardziej precyzyjnych prac, takich jak przygotowywanie posiłku, rozpałki do ogniska czy prowizorycznego schronienia.

Nóż roboczy powinien mieć ostrze długości od 10 do 15 cm. Większe modele sprawdzą się podczas bardziej wymagających prac takich jak struganie, ostrzenie patyków czy – w skrajnych wypadkach - rąbanie drewna. Tu uwypuklają się różnice między klasycznym nożem myśliwskim, a ostrzami wybieranymi przez survivalowców. Nóż myśliwski przydaje się do wykonywania określonych czynności związanych z oprawianiem zwierzyny, jest wobec tego nieco cieńszy, a to z kolei sprawia, że staje się bardziej delikatny.

Obraz
© Shutterstock.com

Wytrzymały brzusiec i czubek

Tym, co wyróżnia noże robocze na tle innych ostrzy jest zwiększona wytrzymałość na całej długości począwszy od nasady aż po czubek. Dlatego w nożach roboczych stosuje się zwykle następujące rodzaje głowni:

Drop point. W tym wypadku głownia ma wyraźnie zarysowany brzusiec, a grzbiet opada w kierunku czubka. To sprawia, że nóż jest bardzo wytrzymały na całej długości, a także ułatwia wykonywanie precyzyjnych prac.

Clip point. W przypadku noży clip point brzusiec jest stosunkowo prosty, co odbija się nieco na właściwościach tnących. Z drugiej strony wpływa to pozytywnie na wytrzymałość czubka, dzięki czemu nóż będzie niezawodny w każdej sytuacji.

Recurve. Noże z brzuścem o esowatym kształcie i głowni, która rozszerza się przy czubku to równowaga między doskonałymi właściwościami tnącymi, a wytrzymałością czubka. Nadają się przede wszystkim do prac wymagających sporo precyzji.

Składany albo full tang

Przy wyborze noża do pracy musisz zadać sobie pytanie, czy potrzebujesz ostrza stałego czy składanego. Każde z nich ma swoje zalety, dlatego wybór nie jest prosty. Ostrza składane są zdecydowanie wygodniejsze w transporcie, możesz wrzucić je do kieszeni plecaka bez obaw, że nóż uszkodzi racje żywnościowe czy inne elementy ekwipunku.

W przypadku noża z ostrzem stałym musisz zainwestować w specjalny pokrowiec, w którym będziesz go nosić. Możesz przytroczyć ostrze do pasa lub schować do torby. Nóż roboczy przeznaczony do pracy z drewnem czy innymi twardymi materiałami musi być odporny na przeciążenia, w przeciwnym wypadku może złamać się w najmniej oczekiwanym momencie. Warto więc wybrać nóż full tang, w którym ostrze i rękojeść wykonane są z jednego kawałka metalu.

Wysoka odporność na naprężenia to również kwestia materiału użytego do produkcji noża. Najlepiej jeśli ostrze będzie wykonane z wysokiej jakości stali węglowej. Materiał jest bardzo wytrzymały, a przy tym stosunkowo niedrogi. Trzeba jednak pamiętać, że noże ze stali węglowej wymagają odpowiedniej "opieki". Po każdym wypadzie należy je dokładnie oczyścić, w przeciwnym wypadku nóż może stracić swoją ostrość. Nieco droższą alternatywą jest stal nierdzewna, która nie wymaga tak wiele uwagi.

Źródło artykułu:WP Facet
poradnik kupującegonożenóż myśliwski
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)