Nóż roboczy dla survivalowca. Na wypad w dzicz
Dobry nóż to podstawowe narzędzie zarówno dla survivalowców, jak i wszelkiej maści amatorów wypadów w dzicz z dala od jakiejkolwiek cywilizacji. Pozwolą ci przygotować schronienie, ogniskowy stos, a także wykonywanie bardziej precyzyjnych czynności.
04.04.2019 | aktual.: 04.04.2019 16:28
Aby nóż sprawdził się podczas wypadu, musi być zarówno ostry, jak i wytrzymały. Modele, które spełnią te wymagania, kosztują czasem mniej niż 100 zł, jednak noże wykonane z najlepszych materiałów mogą kosztować nawet kilkukrotnie więcej.
Myśliwski czy roboczy?
Profesjonalne noże dzielimy na te o zastosowaniu typowo bojowym, myśliwskie oraz robocze. Fanów survivalu i bushcraftu zainteresują w szczególności te trzecie. W przeciwieństwie do myśliwskich, które są przeznaczone do zajmowania się zwierzyną, ostrza robocze muszą pracować z o wiele twardszymi materiałami.
Rodzaj głowni
Podstawowym zagadnieniem, przed którym stoisz kupując nóż, jest wybór odpowiedniej głowni – składanej lub stałej. Głownia składana to doskonały wybór dla osób, które nie chcą mieć noża cały czas przy sobie, a wolą go nosić na przykład w plecaku. Po złożeniu narzędzie zajmuje niewiele miejsca, a bezpieczny mechanizm zapobiega przypadkowemu wysunięciu noża. Noże z głownią stałą potrzebują specjalnego futerału.
Z drugiej strony nóż z ostrzem składanym wymaga starannej konserwacji. Podczas pracy do szczeliny mogą dostać się opiłki drewna czy ziarnka piasku, które mogą mieć katastrofalny wpływ na kondycję ostrza. Jeśli narzędzie nie zostanie odpowiednio wyczyszczone za pomocą wyciorów, przy każdym wysuwaniu krawędzie noża będą się rysować. Dodatkowo noże z głownią stałą cechuje większa wytrzymałość na przeciążenia.
Wśród noży z głownią stałą na szczególną uwagę zasługują te wykonane w technologii full tang, w których ostrze i rękojeść odlano z jednego kawałka metalu. Nawet po latach użytkowania ostrze tego typu się nie złamie, a w wyjątkowo skrajnych wypadkach może być konieczna jedynie wymiana rękojeści.
Ergonomia pracy
Nóż powinien przede wszystkim dobrze leżeć w dłoni. Dlatego liczy się zarówno rodzaj użytego materiału, jak i chropowata faktura, która sprawi, że nóż nie będzie ślizgać się w dłoni nawet w deszczowy dzień. Pamiętaj również, że rękojeść powinna być dopasowana do wielkości dłoni. Duży nóż może i wygląda efektownie, ale może okazać się nieporęczny. Przyjmuje się, że nóż myśliwski powinien mieć około 25 cm długości łącznie z rękojeścią.
Kształt ostrza
Ostrze powinno być przede wszystkim wytrzymałe. Na biwaku czy wypadzie survivalowym z jego pomocą musisz przecież przygotować schronienie czy rozpałkę na ognisko, a z dala od cywilizacji nie możesz pozwolić sobie na chwilę słabości. Typowo robocza głownia powinna być na tyle gruba, by zapewnić ostrzu dostateczną wytrzymałość, a jednocześnie nie zaburzać właściwości tnących noża. Nóż z powodzeniem sprawdzi się podczas cięcia, piłowania dłubania czy rąbania, choć oczywiście z tą ostatnią pracą lepiej poradzi sobie toporek lub nawet maczeta.
Najpopularniejsze noże robocze
Głownią o typowo roboczym charakterze jest drop point, którą można poznać po łagodnym spadku grzbietu w kierunku czubka noża. To zapewnia doskonałą wytrzymałość na całej długości noża, a jednocześnie nie upośledza jego właściwości tnących.
Inną powszechnie wykorzystywaną głownią roboczą jest bowie, charakterystyczny nóż pochodzenia amerykańskiego. Wyglądem nieco przypomina drop point, jednak krzywizna spadku jest bardziej wklęsła, a czubek noża lekko zakrzywia się ku górze.
Interesującą krzywiznę noża ma model recurve, w którym krawędź tnąca ma falisty kształt. Połączenie wklęsłej i wypukłej części sprawia, że nóż cechuje się doskonałymi właściwościami tnącymi. Ten model może jednak sprawiać nieco kłopotów podczas ostrzenia.