Noże składane i full tang. Opcja dla zawodowych survivalowców
Wybór odpowiedniego ostrza na wypad do lasu to bardzo ważne zadanie, przed którym staje każdy entuzjasta survivalu. Aby mieć pewność, że podczas wypadu nie czeka cię jakaś przykra niespodzianka, warto wybrać najbardziej wytrzymałą opcję.
25.06.2019 | aktual.: 25.06.2019 12:13
Podstawowe pytanie, które musisz sobie zadać, brzmi: czy potrzebujesz noża z ostrzem stałym, czy składanego. Każdy z nich ma swoje zalety i sprawdzi się w różnych warunkach. Warto wybrać rozsądnie, by model łączył w sobie wygodę i niezawodność.
Nóż myśliwski bądź roboczy to podstawowe narzędzie każdego trapera. Nic więc dziwnego, że przy wyborze określonego modelu survivalowcy spędzają dużo czasu na analizowaniu każdego parametru noża, począwszy od długości czy kształtu głowni, a na rodzaju okładziny rękojeści kończąc.
Full tang
Największą zaletą noży z głownią stałą jest ich wytrzymałość na przeciążenia. Podczas obróbki twardych materiałów, np. ciosania drewna w celu pozyskania wiórów na podpałkę, ostrze może się mocno naprężyć. Również gdy używasz noża do podważania czy otwierania, jest on narażony na pęknięcie.
Zwykłe ostrze może nie wytrzymać naprężenia, dlatego warto zdecydować się na nóż w wersji full tang. Zarówno jego ostrze, jak i rękojeść są wykonane z jednego kawałka stali węglowej lub nierdzewnej, którą następnie oblano tworzywem. Dzięki temu nóż nie złamie się nawet po kilku latach użytkowania, a w razie potrzeby możesz zmienić rękojeść na wykonaną z bardziej przylegającego do dłoni materiału. Warto wypróbować takie rozwiązanie, jeśli wybierasz się do lasu na dłuższy czas i nie możesz ryzykować, że twoje podstawowe narzędzie pracy odmówi posłuszeństwa.
Wygoda i prostota
Ostrza składane są zdecydowanie łatwiejsze w transporcie, nie wymagają bowiem żadnego pokrowca i zajmują niewiele miejsca. Możesz wrzucić złożony nóż do plecaka i nie martwić się o to, że porysuje lub potnie inne umieszczone tam rzeczy. Z drugiej strony warto pamiętać, że mechanizm ukryty pod obudową jest bardzo delikatny i każde, nawet niewielkie zanieczyszczenie może przyczynić się do zniszczenia ostrza. Dlatego po każdym użyciu należy dokładnie wyczyścić nóż, oczywiście bez rozkręcania go.
Zwróć uwagę na rodzaj blokady
Ostrze składane musi być przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu. Odpowiada za to rodzaj blokady, która powstrzymuje nóż przed złożeniem się. Przy wyborze noża składanego zwróć uwagę na rodzaj użytej blokady ostrza. Najstarszym i jednocześnie jednym z najbardziej uniwersalnych rodzajów jest tak zwana blokada tylna. W grzbiecie rękojeści umieszczono dźwignię, która po otwarciu noża blokuje się, uniemożliwiając ostrzu powrót do poprzedniej pozycji. Jest ona tak prosta w użyciu, że bez problemu będziesz w stanie obsługiwać ją zarówno prawą, jak i lewą ręką.
Innym rozpowszechnionym rodzajem blokady jest tzw. liner lock, czyli skrzydełka odginające się w określoną stronę w zależności od tego, w jakiej pozycji znajduje się ostrze. Aby odblokować ostrze i złożyć nóż, należy odgiąć skrzydło przy pomocy kciuka. W przeciwieństwie do blokady tylnej ten sposób wymaga skrupulatnej konserwacji po każdorazowym użyciu.