Plecaki trekkingowe dla zapaleńców. Na biwak i survival

Plecak to podstawa zarówno wypadu survivalowego jak i wycieczki trekkingowej, trudno wyobrazić sobie, by ktoś ruszał na szlak bez niego. Liczy się wytrzymałość, nieprzemakalność, wygoda i równomierne rozłożenie ciężaru.

Plecaki trekkingowe dla zapaleńców. Na biwak i survival
Źródło zdjęć: © iStock.com

09.07.2018 | aktual.: 11.07.2018 12:48

Poniżej znajdziesz kilka plecaków dla profesjonalistów, które przydadzą się podczas najbardziej wymagających wypraw. Podpowiadamy również, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Zadbaj o to, by cały sprzęt potrzebny na wyprawę był dobrze spakowany.

Pojemność plecaka

To jeden z najważniejszych aspektów, który decyduje o wyborze. Plecak musi być dostatecznie duży, by pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy. W zależności od tego jak spędzasz wypady, potrzebujesz różnej wielkości sprzętu. Małe plecaki świetnie sprawdzą się na biwak lub kilkugodzinne marsze, na przykład w górach. Te większe to rozwiązanie dla survivalowców i tych, którzy spędzają pod gołym niebem nawet kilka dni, a na plecach muszą dźwigać cały swój dobytek. Małe plecaki mają jedną komorę, podczas gdy te większe, przeznaczone dla profesjonalistów dzielą się na dwie lub nawet trzy. Niektóre z nich wyposażono w komin, czyli płachtę materiału, którą w razie potrzeby można rozwinąć, powiększając pojemność plecaka.

Obraz
© Pixabay.com

Dodatkowo większość z nich wyposażono również w zamek, który umożliwia łatwy dostęp do najważniejszych rzeczy, znajdujących się na dnie, na przykład telefonu, apteczki pierwszej pomocy czy baterii. Jeśli twój plecak nie ma takiego zamka, dobrze zabrać ze sobą dodatkową kieszeń lub organizer, który doczepisz przy pomocy klamerek. Zwykle wykonane są one z trwałego materiału, który zapobiega otarciom i przerwaniu nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach.

Pasy i paski

Aby doczepić dodatkowe kieszenie, należy wybrać plecak z wbudowanymi troczkami i uchwytami. Część pasów odpowiada jednak przede wszystkim za równomierne rozłożenie ciężaru. Chodzi tu zarówno szelki, pas biodrowy i piersiowy, a także usztywniający stelaż. Dwa pierwsze przenoszą ciężar z barków na dolną część pleców. Stelaż wpływa natomiast na ustabilizowanie plecaka tak, by podczas marszu nie przesuwał się na boku. Jeśli będzie dobrze przylegać do pleców, podróż będzie o wiele przyjemniejsza.

Obraz
© Pixabay.com | Pixabay.com/Domena publiczna

Materiał na różne warunki pogodowe

Ze względu na zmienne warunki pogodowe warto zadbać o to, by plecak wykonany był z nieprzemakalnego materiału, który zabezpieczy włożone rzeczy przed zamoczeniem nawet podczas sporej ulewy. Najlepszy materiał nie zapobiegnie jednak zalaniu pleców potem podczas upałów. Bez odpowiedniego zabezpieczenia tylna część koszulki będzie tak mokra, jakby dopiero co wyciągnięto ją z wody. To natomiast rodzi dyskomfort przy każdorazowym zdejmowaniu i zakładaniu plecaka. Sprzęt typowo outdoorowy wyposażony jest w specjalne siatki, które zwiększają cyrkulację powietrza, lub gąbki z wyżłobieniami zapewniające stały przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci.

Wytrzymały, nieprzemakalny materiał, odpowiednie wyprofilowany stelaż, dodatkowe paski, a przede wszystkim wygoda użytkowania – to najważniejsze wymagania, jakie powinien spełniać dobry plecak.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)