Pompki – rodzaje, plan treningowy, jak prawidłowo robić pompki

Pompki to jedno z podstawowych ćwiczeń, które świetnie działa na rozmaite partie ciała. Problem w tym, że mało kto robi pompki w prawidłowy sposób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pompki można wykonywać także przy użyciu hantli
Pompki można wykonywać także przy użyciu hantli (123RF.COM)

Pompki – jak robić?

Żeby prawidłowo wykonać pompki, trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednie ułożenie ciała. Nasza głowa, tułów i nogi muszą być ułożone w jedną, równą linię – są to podstawy robienia pompek.

Najczęstszym błędem przy robieniu pompek są za bardzo wypięte pośladki. Zdarza się też, że wykonując pompki opuszczamy pośladki zbyt nisko, przyklejając miednicę niemal do samej ziemi.

Nie mniej istotne w przypadku poprawnie wykonywanych pompek jest właściwe ułożenie dłoni. Po pierwsze, nasze dłonie przy pompkach nie powinny być rozstawione zbyt szeroko. Pompki powinniśmy robić z dłońmi ułożonymi na wysokości naszych barków.

Osoby, które trenują pompki i kładą dłonie zwrócone palcami do środka, również popełniają błąd. Dłonie podczas robienia pompek powinny być ułożone palcami do przodu, równolegle do reszty ciała.

Nie wolno nam zapominać, że robiąc pompki, musimy odpowiednio napinać wszystkie mięśnie. Rozluźnione mięśnie mogą nam przeszkodzić w utrzymaniu prawidłowej, równej pozycji niezbędnej do właściwego wykonania pompek.

Pompki – oddychanie

Oddychanie to jeden z najważniejszych czynników, bez którego skuteczne robienie pompek nie byłoby możliwe. Najważniejsze, żeby po prostu nie zapominać o oddychaniu w trakcie wykonywania pompek. W przeciwnym wypadku po kilku-kilkunastu pompkach zaczniemy się dusić i szybko się zmęczymy, przerywając ćwiczenia.

Tymczasem oddychanie to prosta zasada wykonywania pompek: powietrze powinniśmy wdychać opuszczając nasze ciało, a wydychać – podnosząc je.

Pompki – plan treningowy

Oczywiście im więcej pompek jesteśmy w stanie zrobić, tym lepiej. Osoby, które dopiero zaczynają swój trening z pompkami, powinny jednak zaczynać ostrożnie, z dnia na dzień nieznacznie zwiększając liczbę pompek.

Niezbyt wytrenowany organizm może sobie nie poradzić z pięćdziesięcioma pompkami zrobionymi podczas pierwszego dnia treningu. Nazajutrz zakwasy mogą być tak silne, że wręcz uniemożliwią robienie pompek. A w sporcie bardziej korzystne od dnia przerwy w treningu jest codzienne wykonywanie mniejszej liczby ćwiczeń, w tym wypadku pompek. Dlatego najlepsza metoda na pompki to metoda małych kroków.

Kontuzje to częste efekty robienia pompek, szczególnie w przypadku przetrenowania. Warto pamiętać, że jeśli odczuwamy silne pieczenie w mięśniach podczas ćwiczenia pompek, należy natychmiast przerwać trening. Podobnie w przypadku, gdy pompki wywołują w nas już takie zmęczenie, że nie jesteśmy w stanie złapać głębszego oddechu.

Pompki – rodzaje

Jak robić pompki? Klasyczny sposób robienia pompek został opisany powyżej. Osoby, które opanowały go na wylot mogą próbować innych rodzajów pompek. Coraz popularniejsze są wymagające znacznego wysiłku pompki na pięściach, a także pompki na poręczy.

Można też na przykład spróbować robienia pompek na jednej ręce. Oczywiście należy regularnie zmieniać rękę, na której robimy pompki, tak aby żadnej z nich nie przeciążyć i równomiernie rozwijać biceps i triceps.

Warto z czasem zacząć próbować różnych sposobów wykonywania pompek, gdyż dzięki temu unikniemy nudy. W ten sposób możemy też sprawić, że pompki staną się naszym hobby.

Polub WP Facet
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.