Trwa ładowanie...
spider-man
14-10-2008 15:05

Prawdziwy kostium Spider-Mana!

Prawdziwy kostium Spider-Mana!Źródło: AFP
d249ijo
d249ijo

Odpowiednio zsyntetyzowane wielościenne nanorurki węglowe mogą być wykorzystane do produkcji kostiumu o właściwościach zbliżonych do tego, który nosił Człowiek-pająk.

Niewielki skrawek nowo opracowanego nanomateriału umożliwia utrzymanie, na pionowej gładkiej ścianie, ciężaru przekraczającego 150 kilogramów, donosi "Science".

Wraz z nowym tysiącleciem wśród naukowców pojawiła się swego rodzaju moda na kopiowanie natury, między innymi przy tworzeniu niezwykle silnie przyczepnych - "klejących się" - materiałów, inspirowanych właściwościami opuszków palców gekona.

Obecnie powstało szereg całkowicie sztucznych materiałów, które pozwalają na bardzo silne przyczepianie różnych przedmiotów do gładkich, pionowych powierzchni.

d249ijo

Naukowcy z University of Dayton (USA), dzięki wykorzystaniu nanorurek węglowych przy tworzeniu materiału o właściwościach zbliżonych do stopy gekona, osiągnęli tak duży sukces, iż ich sztuczna "skóra gekona" umożliwia uniesienie nawet 10-krotnie większego ciężaru, niż naturalny oryginał!

Skrawek nowego materiału o powierzchni 3 centymetrów kwadratowych pozwala na zawieszenie na pionowej, gładkiej ścianie odważnika o wadze nawet 150 kilogramów! Siła z jaką nanorurkowy materiał klei się do powierzchni odpowiada 100 N/cm2!czytaj więcej...

* Małpi męski instynkt Małpi męski instynkt*

d249ijo

* Szkolenie "wojowników śmierci" Szkolenie "wojowników śmierci"*

Tajemnica nowego materiału tkwi w sposobie syntezy nanorurek węglowych (nisko ciśnieniowe chemiczne osadzanie z fazy gazowej (LP CVD, ang. low pressure chemical vapour deposition), a przez to organizacji przestrzennej powstałego nanomateriału.

Dzięki tej technice syntezy nanorurek węglowych, powstający materiał przypomina nieuporządkowane nitki spagetti, a nie, równo ustawione w rzędzie nanorurki.

d249ijo

Po przyklejeniu materiału do powierzchni, i dociśnięciu z dość dużą siłą, ciężar zawieszony na nanomateriale powoduje reorganizację układu nanorurek, przez co stają się one bardzo uporządkowane. Choć nowy materiał z ogromną siła "przykleja się" do powierzchni, jego architektura umożliwia jednocześnie bezproblemowe oderwanie go - poprzez przyłożenie siły w innym kierunku, niż pionowy.

Według amerykańskich naukowców, już niebawem literacka fikcja, jaką jest Człowiek-pająk może stać się faktem - naukowcy zademonstrowali możliwości nowego nanokleju, zawieszając na gładkiej, pionowej szybie - na maleńkim skrawku nanomateriału - litrową butelkę Coca-Coli!

(PAP)

klg/yy/

* Małpi męski instynkt Małpi męski instynkt*

* Szkolenie "wojowników śmierci" Szkolenie "wojowników śmierci"*

d249ijo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d249ijo