Robi zdjęcia inwalidom wojennym
21.07.2015 | aktual.: 07.04.2017 12:31
Ten kontrast jest poruszający. Widzisz perfekcyjne ciało, młodość, a potem nagle ułomność
Osoby niepełnosprawne coraz częściej udowadniają światu, że doskonale sprawdzają się jako bohaterowie pięknych sesji fotograficznych czy w kampaniach reklamowych zarezerwowanych dotąd dla osób, których ciało jest idealne pod każdym względem.
Przykładem może być chociażby Noah Galloway, który został twarzą perfum. Amerykański fotograf Michael Stokes sfotografował czternastu amerykańskich weteranów, którzy na wojnach w Iraku i Afganistanie stracili kończyny. Efekty ich wspólnej pracy są niesamowite.
- Ten kontrast jest poruszający. Widzisz perfekcyjne ciało, młodość, a potem nagle ułomność. To prowokacyjne pod względem emocjonalnym - opowiada o swoich zdjęciach Stokes. Inspiracją dla sesji stało się spotkanie z 26-letnim Alexem Minsky’m, pierwszym niepełnosprawnym modelem amerykańskiego fotografa.
Zobacz także:
Niepełnosprawni weterani bohaterami rozbieranej sesji
Niepełnosprawni weterani bohaterami rozbieranej sesji
W efekcie powstały zdjęcia nie tylko wysmakowane od strony czysto estetycznej, ale również o pewnym zabarwieniu erotycznym: - Zdjęcia mojego autorstwa ukazujące wysportowane ciała zawsze miały lekki podtekst erotyczny. Chciałem ukazać Alexa w ten sam sposób. Nie chciałem jednak, by poczuł się w jakikolwiek sposób skrępowany - tłumaczy Stokes.
Stokes krytycznie odnosi się do patrzenia na weteranów wojennych przez pryzmat ich niepełnosprawności: - Myślimy o nich jako o weteranach, ale to przede wszystkim faceci, którzy mają dwadzieścia kilka lat. Są gotowi zacząć nowe życie, mają mnóstwo energii i samozaparcia, by iść do przodu - opowiada o swoich modelach fotograf. Stokes skromnie pomniejsza również swoją rolę.
Niepełnosprawni weterani bohaterami rozbieranej sesji
- Niektórzy mówią mi: "Super, że pomagasz weteranom odbudować ich poczucie własnej wartości", "Dzięki tobie znowu mogą poczuć się męsko" - zauważa Stokes - Muszę zaznaczyć, że ci goście tryskają pozytywną energią i są gotowi wziąć świat na klatę. To nie ja buduję ich pewność siebie. Oni już ją mają.
Stokes podkreśla, że choć znakomita większość jego modeli jest zadowolona ze zdjęć, niektórych efekt końcowy onieśmiela do tego stopnia, że trzeba ich przekonywać do publikacji.
- Facet miał kilka bardzo poważnych urazów i musiałem go mocno przekonywać do wzięcia udziału w sesji. Powiedział, że po prostu nigdy nie patrzył na siebie w ten sposób [w sposób, w jaki wyszedł na zdjęciu - przyp. red.].
Niepełnosprawni weterani bohaterami rozbieranej sesji
Wszystko zmieniło się, gdy fotografia dotarła do szerszej publiczności: - Był [model - przyp. red.] absolutnie zszokowany odbiorem. Ludzie mówili mu, jak bardzo jest sexy, że jest piękny, nazywali go bohaterem.
Fotografie przedstawiające niepełnosprawnych modeli Stokesa mają znaleźć się w dwóch albumach zatytułowanych "Always Loyal".
Na ich wydanie artysta zbiera fundusze na portalu Kickstarter. Docelowa kwota 48 tysięcy dolarów została zebrana w godzinę. Oprócz zdjęć w książkach znajdą się szczegółowe dane biograficzne bohaterów fotografii. Na okładkę pierwszego albumu Stokes wybrał tę fotografię (patrz zdjęcie obok).
Niepełnosprawni weterani bohaterami rozbieranej sesji
Na okładce drugiego tomu znajdzie się natomiast zdjęcie, które niektórym może wydać się nieco kontrowersyjne, nawiązuje bowiem do figury ukrzyżowanego Chrystusa.
Najnowszy projekt fotografa Michaela Stokesa "Always Loyal" budzi prawdziwy podziw. Amerykański fotograf zaprosił przed obiektyw weteranów wojennych, którzy w walce stracili ręce lub nogi. Mężczyźni oraz kobiety zapozowali nago z protezami i bez nich. Pomysł na sesję narodził się w 2012 roku, kiedy Stokes fotografował 26-letniego Alexa Minsky'ego. Były marine stracił część nogi w wyniku wybuchu bomby pod jego pojazdem w Afganistanie. Do tej pory Michael Stokes zajmował się jedynie fotografowaniem sportowców.