Trwa ładowanie...
d2328m9
Militaria

Robin Hood XXI. wieku

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Robin Hood XXI. wieku
(AFP)
d2328m9

Każdy chłopiec wychowany w czasach przed Harrym Potterem, Pokemonami, czy grami komputerowymi, zachwycał się filmami i opowieściami o Robin Hoodzie i Indianach (następnie Rambo, który z łukiem w ręku siał spustoszenie w szeregach wroga).

Tak jak patyk udawał czasami pistolet, a czołg Rudy 102 dzięki wyobraźni można było zrobić w piaskownicy, łuki i strzały robiło się z gałęzi, a cięciwę z kawałka sznurka.

Jaka to była radość na podwórku, kiedy ktoś przyniósł „prawdziwy” łuk. Niby sportowy, zrobiony z drewna z prawdziwą cięciwą i kilkoma strzałami zakończonymi gumowymi kulkami. Lata płynęły, skończyły się zabawy w Indian i łuczników. Wydawałoby się, że łucznictwo to historia, a zwykły człowiek nie ma szans się w to bawić.

d2328m9

Jest jednak zupełnie inaczej. Z zachodu przyszły do nas nowe, nieznane wcześniej sposoby uprawiania tego sportu, bo jest to ekskluzywna dyscyplina sportowa. Ale nie tylko sportowa rywalizacja jest tu najfajniejsza. Można strzelać w klubie łuczniczym, a w USA nawet polować z użyciem łuku. Już celowanie do tarczy, gdzieś na działce daje wiele satysfakcji.

Historyczne łucznictwo, to gratka dla wielbicieli średniowiecznych zmagań na polach bitew oraz turniejów prowadzonych zgodnie z dawnymi zasadami. Podobną atrakcją staje się użycie łuku podczas rekonstrukcji wielkich bitew, gdzie setki strzał (oczywiście bezpiecznych) wypuszczane są w kierunku „wrogich” szeregów. Zwarte szeregi łuczników niczym w filmie „Waleczne serce” rażą na duże odległości.

Zobacz również

* ASG - zabawa dla dużych dzieci*

d2328m9

* Obozy pracy - polski Archipelag Gułag*

* Śmierć w więzieniu (ostateczne krzesło)*

* Ucieczka z Alcatraz Ucieczka z Alcatraz*

* TOP 10 karabinów TOP 10 karabinów*

d2328m9

Rodzajów łuków jest kilka. Zasadniczo dzielą się na wschodnie i zachodnie. „Wschodnie”- to łuki krótkie, podobne do tych jakich używali mongolscy jeźdźcy podczas wielkich wypraw wojennych w średniowieczu. Krótki łuk jest giętki i pozwala na szybsze wypuszczanie strzał. Współcześnie łuki tego typu robione są z tworzyw sztucznych zapewniających jeszcze lepszą elastyczność. „Zachodnie” łuki wzorowane są na angielskich „Longbow-ach”. Sztywnych, długich, pozwalających na lepsze celowanie, i o większym zasięgu.

ZOBACZ ŁUKI XXI. WIEKU >>
Celowanie z łuku nie jest w cale proste. Dopiero po wielu wypuszczonych strzałach, początkujący łucznik może wypracować skuteczny sposób trafiania w cel. Wielu „strzelców” amatorów, zaopatruje się w łuki z celownikami, które poprawiają rezultaty. Łuki bloczkowe pozwalają na wypuszczanie strzał bez używania dużej siły fizycznej do naciągnięcia cięciwy.

Czy hobby tego typu pasuje na każdą kieszeń? Czy z łuku może strzelać każdy? Tak. Wybór jest duży i każdy może znaleźć coś dla siebie czytaj więcej...

źródło:
zdjęcia - militaria.pl

Zobacz również

* ASG - zabawa dla dużych dzieci*

* Obozy pracy - polski Archipelag Gułag*

* Śmierć w więzieniu (ostateczne krzesło)*

* Ucieczka z Alcatraz Ucieczka z Alcatraz*

* TOP 10 karabinów TOP 10 karabinów*

d2328m9

Podziel się opinią

Share
d2328m9
d2328m9