Szisza – ile kosztuje, jak palić i jak wpływa na zdrowie

Szisza to przedmiot, który cenią nie tylko zwolennicy kultury arabskiej. Szisza znajduje swoje zastosowanie w chwilach relaksu, ale czy na pewno umiemy ją palić?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Palenie sziszy to dobry sposób na wieczorny relaks
Palenie sziszy to dobry sposób na wieczorny relaks (Shutterstock.com)

Szisza – co to jest?

Szisza to arabskie słowo określające jeden z rodzajów fajki wodnej. Sziszę zaczęto palić w Indiach, jednak ten przedmiot największą furorę robi w krajach arabskich.

Budowa sziszy może się różnić w zależności od kraju, w którym się ją pali. Przyjmuje się jednak, że szisza składa się z dzbana na wodę lub inny rodzaj cieczy, który zwykle zbudowany jest ze szkła. Oprócz tego w skład sziszy wchodzi rura z metalu, która odprowadza powietrze i jest zarazem korkiem. Ostatnim elementem fajki wodnej jest wężyk z ustnikiem, który służy do zaciągania się dymem.

Szisza – jak palić?

Palenie sziszy wbrew pozorom jest dosyć proste. Zanim będzie można zaciągnąć się dymem z sziszy, najpierw trzeba jednak zająć się przygotowaniem sziszy do palenia.

Żeby rozpalić sziszę, należy nalać do dzbanka wody, ewentualnie chudego mleka lub innej cieczy. Należy jednak pamiętać, żeby nie wlać zbyt dużo cieczy, gdyż w ten sposób podczas palenia sziszy zostanie ona zassana razem z dymem przez nasze usta. Prawidłowe palenie sziszy polega na zanurzeniu w wodzie jedynie fragmentu rury z sziszy – jednak nie więcej niż na głębokość 3 cm.

Z kolei miskę do sziszy należy napełnić tytoniem lub melasą – może to być zarówno melasa z domieszką tytoniu, jak i bez. Miskę służącą do palenia sziszy powinniśmy następnie zakryć folią aluminiową z paroma niedużymi dziurami. Kolejnym etapem palenia sziszy jest położenie na miseczce z folią rozżarzonych węgielków i podłączenie do fajki węża. I gotowe, czas na relaks.

Szisza – cena

Jaka jest cena sziszy? Ceny za zwykłą sziszę, zwaną też sziszą tradycyjną, zaczynają się już od 40 zł. Warto jednak zaznaczyć, że szisza za taką kwotę może nie spełniać naszych oczekiwań. Tania szisza może się bowiem cechować niewielkimi rozmiarami i niską jakością wykonania. Poza tym z reguły inną sumę zapłacimy za sziszę 1-osobową, a inną – wyższą – za sziszę 2-osobową. Dobrej jakości szisza dla 3 osób może z kolei kosztować nawet ponad 500 zł.

Ekskluzywne szisze kosztują zwykle od 200 zł w górę. Drogie szisze to przede wszystkim lepsze materiały użyte do ich wykonania i bardziej atrakcyjny wygląd. Nie bez znaczenia jest również wytrzymałość sziszy, dzięki której droższe produkty powinny nam służyć przez dłuższy czas.

Szisza – wpływ na zdrowie

Często pojawiającym się pytaniem jest: czy palenie sziszy jest zdrowe? Cóż, palenie nikotyny przez sziszę może, tak jak w przypadku papierosów, powodować raka płuc, choroby serca i choroby naczyń krwionośnych. Z tą różnicą, że substancje z dymu pochodzącego z sziszy mają nawet pięciokrotnie silniejsze działanie niż analogiczne związki zawarte w papierosach. Tak wynika z oceny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w kwestii szkodliwości palenia sziszy.

Oczywiście nikotyna z sziszy uzależnia tak samo jak nikotyna pochodząca z papierosów. Palenie sziszy bez tytoniu jest możliwe m.in. dzięki melasie beztytoniowej. Melasa bez tytoniu jest uważana za raczej nieszkodliwy produkt do palenia sziszy, jednak brakuje w tej kwestii rzetelnych badań naukowych.

Polub WP Facet
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.