Wielozadaniowy nóż myśliwski. Niezastąpiony w głuszy
Nóż przeznaczony zarówno do prac obozowych, jak i oprawiania zwierzyny, musi łączyć w sobie dwie najważniejsze cechy – precyzję cięcia i wytrzymałość. Na szczęście znalezienie ostrza, które spełni te wymagania, nie będzie problemem.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Poniżej znajdziesz kilka profesjonalnych noży, które sprawdzą się zarówno podczas czynności obozowych, jak i tych związanych z polowaniem. Podpowiemy również, jak dbać o nóż, by dobrze służył przez długi czas.
Wytrzymałość
Za niezawodność ostrza odpowiada kilka czynników. Jeśli poszukujesz noża, który będzie w stanie wytrzymać duży nacisk na głownię, lepiej zaopatrzyć się w sprzęt wykonany w technologii full tang. To rodzaj noża, w którym ostrze i rękojeść wykonane są z jednego kawałka metalu. W przeciwieństwie do noży składanych, ostrze wytrzyma spory nacisk i nie złamie się w najmniej oczekiwanym momencie. Noże z ostrzem stałym są również łatwiejsze w konserwacji i czyszczeniu, ze względu na brak mechanizmu blokującego ostrze.
Nóż powinien mieć też odpowiednią grubość. Choć grubsze ostrza mają większe problemy z głębokim cięciem, to poprzez zastosowanie odpowiednio wysokiego szlifu można nadać mu właściwą ostrość bez utraty wytrzymałości.
Precyzja cięcia
Oprawianie upolowanej zwierzyny, tak jak większość prac związanych z przygotowywaniem żywności w terenie, wymaga ostrza, które będzie łatwe w obsłudze i zapewni dużą precyzję cięcia. Odpowiada za to kilka czynników. Liczy się przede wszystkim sam kształt ostrza, wypukłość brzuśca, a także wspomniany już kształt i wysokość szlifu. Przyjmuje się, że najlepsze noże myśliwskie charakteryzują się delikatnie zarysowanym brzuścem, a także opadającym grzbietem, który również nadaje się do naostrzenia. Zwiększa to właściwości przebijające ostrza, które pod tym względem można porównać z typowym nożem bojowym.
Ostatnimi czasy popularność zyskują również noże o ostrzu w stylu recurve, którego brzusiec przypomina literę S. Ostrzenie wypukłości i wklęsłości ostrza może sprawiać trochę problemu niedoświadczonym osobom, na szczęście z pomocą przychodzą specjalne osełki i kamienie szlifierskie.
Rodzaj szlifu ma znaczenie
Wyróżniamy dwa szlify, które zwykle można spotkać w typowych nożach obozowych. Jednym z nich jest full flat, w którym krawędzie boczne tworzą klin tnący na całej swojej długości. Dzięki temu opór, jaki napotykasz podczas cięcia, jest prawie niezauważalny. Drugim, równie popularnym sposobem profilowania ostrza, jest szlif hollow, zwany również wklęsłym. To sposób na uzyskanie dobrej krawędzi tnącej bez utraty wytrzymałości. Niestety przy głębokim cięciu możesz poczuć opór ze względu na to, że na pewnej wysokości grubość noża gwałtownie się zwiększa. Niemniej jest to jedna z najlepszych opcji dla osób, które potrzebują noża na każdą okazję.
Jak obchodzić się z ostrzem
Wbrew pozorom nawet najbardziej wytrzymały nóż nie zniesie wszystkiego. Wbijanie w ziemię, trzymanie nad otwartym ogniem lub co gorsza ostrzenie w niewłaściwy sposób lub przy pomocy nieodpowiednich narzędzi może nieodwracalnie uszkodzić nóż. W przypadku noży kosztujących kilkaset złotych taka strata może być bolesna. Choć mówi się, że dobry nóż poradzi sobie z każdym obozowym zadaniem, łącznie z cięciem grubszych gałęzi drzew, to nie zmienia faktu, że wymagać to będzie o wiele większego nakładu pracy i może doprowadzić do zużycia się ostrza. Dlatego lepiej będzie zabrać ze sobą na wyprawę inne przydatne narzędzia, na przykład toporek lub poręczną piłę.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.