Trwa ładowanie...
01-04-2008 13:14

ASG - zabawa dla dużych dzieci

ASG - zabawa dla dużych dzieciŹródło: AFP
d26w4fc
d26w4fc

Jeśli jesteś znudzony ośmiogodzinnym dniem pracy, powrotem do domu i wysłuchiwaniem swojej partnerki, to mamy coś dla ciebie! Coraz bardziej popularna w Polsce staje się zabawa dla dużych chłopców, która polega strzelaniu do siebie wiatrówką!

ASG - to skrót od Air Soft Gun. ASG, to nazwa rodzaju wiatrówek strzelających plastikowymi kulkami BB. Istnieją zabawki zasilane elektrycznymi silnikami, naciągiem sprężynowym lub specjalnym gazem. „Broń” ASG czy AEG (Air Electric Gun) przypomina prawdziwą, a często wytwarzana jest z tych samych materiałów.

Jednak znaczenie skrótu ASG jest nieco większe. To sposób spędzania wolnego czasu, hobby nawiązujące do militarnych gier. Jeśli komuś nie podoba się paintball, bieganie w masce i ostrzeliwanie się kulkami z farbą może spróbować ASG.

Mundur, karabin, który wygląda jak prawdziwy i obowiązkowa osłona oczu w postaci gogli lub okularów balistycznych. Nie pozostaje nic tylko toczyć własne „wojny”.

Wybór sprzętu jest ogromny. Od pistoletów, które kosztują kilkadziesiąt złotych po skomplikowane repliki za kilka tysięcy złotych.W produkcji zabawek na kulki „BB” przodują firmy Japońskie. To znaczy przodowały, obecnie dużą konkurencją dla nich są chińscy producenci.

d26w4fc

Chińska broń jest dużo tańsza, co jednak nie odbija się, na jakości. „Wiatrówki” wykonywane są z plastiku, ABS i metalowych części. Najnowsze cudeńka z elektrycznymi silnikami zasilanymi ze specjalnych baterii ważą prawie tyle, co oryginały. Repliki ASG są niekiedy tak dokładne, że można pomylić je z prawdziwą bronią. W Wielkiej Brytanii władze chciały zabronić sprzedaży tego rodzaju zabawek, ponieważ kilkakrotnie wykorzystano je do przestępstw.

Jakie są zasady? Na czym polega ASG? Zazwyczaj tworzy się dwa oddziały, złożone z „wolnych strzelców” lub zorganizowanych grup. Kawałek pola lub lasu i dobry scenariusz. Odbijanie zakładników, atak na konwój, zdobywanie umocnień czy flag, czyli wszystko, co tylko sobie człowiek wyobrazi. ASG, zdaniem jego fanów, przewyższa inne tego rodzaju gry terenowe. Najważniejszy jest realizm.

** Zobacz również:

d26w4fc

W paintball-u nie jest łatwo „walczyć”, rozpoznać „wroga” przez zaparowaną maskę, natomiast w „Air Sofcie” każdy stara się wyglądać jak żołnierz, a grupy i oddziały posługują się współczesną taktyką. W przypadku trafienia zawodnik schodzi z pola gry i na określony czas pozostaje w tzw. „Respawn”. Po odsiedzeniu np. 10 minut gracz wraca do swojej grupy.

d26w4fc

Ile jest w Polsce osób bawiących się w ASG? Setki, jeśli nie tysiące. Na stronie www.wmasg.pl rejestrują się grupy i pojedynczy „Air softowcy”. W każdym województwie działa kilkanaście grup. Jednak wysoki prawie wojskowy poziom wyszkolenia i zdyscyplinowania prezentuje zaledwie kilka. Wielu hobbystów inwestuje niemałe pieniądze w wyposażenie, broń, dodatki do niej i oczywiście „amunicję”, której zużywa się ogromne ilości.Jedne karabinek z elektrycznym silniczkiem można załadować kilkoma setkami kulek 6 czy 8 mm. Wystarczy, to na zaledwie kilkanaście sekund ciągłego strzelania.

W organizowaniu imprez ASG przodują grupy z Pomorza i Warszawy. Do najlepszych grup należą: Royal Blood Berets, RAI, Marine Expeditionary Unit czy 1st Infantry Divison. W okolicach Gdańska np. na poligonie na Jasieniu, średnio co tydzień odbywa się „strzelanka”. Inne takie miejsca to np. twierdza Modlin i okolice gdzie imprezy przygotowują grupy ze stolicy, czy po radziecki poligon w Toruniu i w ogóle każde tego rodzaju tereny w kraju.

ZOBACZ MILITARNE ZABAWKI DLA DUŻYCH CHŁOPCÓW >>
Organizowane są również imprezy o tematyce historycznej. Wtedy wszyscy uczestnicy są zobowiązani upodobnić się jak najbardziej do którejś z historycznych armii, w której szeregach chcą „walczyć”. I tak toczone są „bitwy” o Stalingrad, walki w Ardenach czy wojna w Wietnamie.

d26w4fc

Maniacy ASG potrafią przebyć wiele kilometrów, żeby móc postrzelać na dużej imprezie np. na poligonie wojskowym w Wędrzynie czy zloty grup ASG.

** Zobacz również:

Główną zaletą ASG jest strach przed trafieniem kulką. O ile w paintballu „postrzał” żywicznym pociskiem jest niemal bezbolesny. Trafienie kulką BB czuć o wiele mocniej. Szczególnie, kiedy gracz zostanie trafiony w odsłonięte ciało, lub od razu całą serią. Nic tak nie zmusza człowieka do zachowania czujności i cichego skradania się jak obawa przed fizycznym bólem. Dlatego niektóre gry wydłużają się, kiedy obydwie strony chcąc obejść przeciwnika, zajść go od tyłu i szybko wykonać zadanie.

d26w4fc

To sytuacja jak na prawdziwej wojnie, trzeba się wysilić przeanalizować sytuacje, rozpoznać teren, odnaleźć wroga i zakończyć misję. Gdzie kupić repliki broni, kulki i cały potrzebny sprzęt? Najłatwiejszy sposób, to wpisać w którejś z przeglądarek internetowych skrót ASG. W Polsce rynek tego hobby rozrasta się niezwykle szybko i w każdym większym mieście znajdziemy choćby jeden sklep oferujący wszystko, co będzie potrzebne do rozpoczęcia zabawy.

ZOBACZ AIR SOFT GUN >>
Broń od pistoletów do karabinów, silniki, baterie, części zamienne, celowniki, mundury itp.

Aby zebrać podstawowe informacje o tej formie spędzania wolnego czasu wystarczy wejść na forum którejś z grup ASG. Air Soft Gun to popularne hobby dostarczające wielu wrażeń i adrenaliny. Bieganie po lesie z plecakiem i repliką karabinu w wolny dzień doskonale zwalcza stres i pozwala zapomnieć o zwyczajnym życiu czytaj więcej...

Piotr Langenfeld

** Zobacz również:

d26w4fc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26w4fc